'Ertuğrul1890' Japon oscarlarına 10 dalda aday

Ertuğrul 1890' filmi Japonya’nın Oscar Ödülleri olarak nitelenen 39'uncu  Japon  Akademi Ödülleri’nde 10  dalda   aday  gösterildi.

haber7
0

googletag.cmd.push });

Türk-Japon ilişkilerini geliştirmek amacıyla 125 yıl önce yola çıkan Osmanlı gemisi Ertuğrul Fırkateyni’nin , Japonya’da Kushimoto’da geçirdiği elim kaza sonrasında;  Japon  halkının Osmanlı mürettebatını kurtarmak için gösterdiği büyük çaba ile başlayan ve yıllar sonra İran-Irak savaşı sırasında Tahran’da mahsur kalan 215  Japon  vatandaşın Türk Hava Yolları uçağı ile kurtarılmasıyla pekişen dostluğun anlatıldığı  Ertuğrul 1890  ilk Türk-Japon ortak yapımı film olması özelliği ile de büyük önem taşıyor.

39 uncu  Japon  Akademi Ödülleri’nde en iyi film dalında 5  aday  film arasına girmeyi başaran  Ertuğrul 1890  filmi; en iyi film , en iyi senaryo , en iyi erkek oyuncu , en iyi yönetmen , en iyi görsel çekim , en iyi müzik , en iyi ışık , en iyi ses kaydı , en iyi montaj , en iyi sanat yönetmeni olmak üzere toplam 10  dalda   aday  gösterildi. 4 Mart 2016 tarihinde düzenlenecek ödül töreninde dereceye girecek eserler açıklanacak.

Geçtiğimiz Ekim ayında Türk Hava Yolları , Türk-Japon diplomatik ilişkilerinin 125 inci yıldönümü sebebiyle Airbus 330 tipindeki bir uçağının gövdesini İran-Irak savaşı sırasında  Japon  vatandaşlarını kurtaran o dönemdeki uçağın renkleri ile boyayarak uçağın ismini  Japon  halkının büyük bir özveri ile yardım elini uzattığı o bölgenin adı olan Kushimoto olarak ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 1 =