Falcon 9 yine başarısız oldu

 SpaceX  , Jason 3 uydusunu dik şekilde iniş yaptırmak isterken  başarısız  oldu.

haber7
0

googletag.cmd.push });

SpaceX , Jason 3 uydusunu yörüngeye oturtmak olarak tanımlanmış birinci görevini başarıyla gerçekleştirdi. Ancak dik şekilde iniş yapmak şeklindeki ikinci görev ise planlandığı gibi gitmedi.

Şirket bu olayı canlı yayınladı , ancak sisin görüşü düşürmesi ve sinyal kaybı nedeniyle ilk bölümlerde canlı yayın pek başarılı şekilde gerçekleşmedi. Yayının tekrar düzgün şekilde ilerlemeye başladığı aman ise ,  SpaceX  sözcüsü  Falcon  9’un hedefe ulaştığını , ancak bunun beklenenden daha zor olduğunu söyledi. Bu sefer roket düşüşten sonra çalışır şekilde kalmayı başarmış , ancak dik vaziyette durmamış. Ayrıca süreç sırasında bir destek direğinin kırılmış olabileceği söyleniyor.   Bu , SpaceX’in roketi bir iskele üzerine indirmeye yönelik üçüncü girişiminin de başarısızlıkla sonuçlandığını gösteriyor. Okyanus inişleri kendi çapında bazı zorluklar içermekle birlikte gerçekleştirilen bu son görev sırasında denizdeki dalgaların boyları 3.5 ile 4.5 metre arasında değişiyordu.   Ne var ki , genel olarak görev başarıyla sonuçlandı.  Falcon  9 , Jason 3 uydusunu yörüngeye başarılı şekilde taşıdı.

Falcon 9 bir daha Şubat ayında göreve çıkacak   SpaceX’in gelecek iki fırlatması da deniz tabanlı inişlerle bitecek şekilde planlandı. Bir sonraki fırlatma 6 Şubatta gerçekleştirilecek ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 7 =