Şahin: Yargının hesabı hükümete sorulmaz

Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Mehmet Ali  Şahin  , dün İzmir Büyükşehir Belediyesinde başlatılan aramayla ilgili ,  yargı  herhangi bir suç ihbarı karşısında tabi ki hareketsiz kalamaz , görevi neyse yerine getirecektir dedi.

haber7
0

Şahin , Karabük te esnaf ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin , İzmir Büyükşehir Belediyesinde başlatılan aramayla ilgili sorusu üzerine  Şahin  , şunları söyledi:

Operasyonun adli bir operasyon olması lazım.  yargı  herhangi bir suç ihbarı karşısında tabi ki hareketsiz kalamaz , görevi neyse yerine getirecektir. Ancak , seçim öncesi yapılmış olması kamuoyunda bir takım tepkilere de neden oldu.  yargı  organlarının takdiridir , bir şey söyleyecek değilim. Nitekim Kültür ve Turizm Bakanımız , İzmir milletvekili adayı Ertuğrul Günay da bu konuyla ilgili görüşlerini kamuoyu ile paylaşmış , benim endişelerimi o da taşıyor. Sonucu bekleyeceğiz. Bir ihbar üzerine bir takım usulsüzlükler tespit edilmiş olmalı ki bazı yargısal faaliyetlerde bulunulmuş , gözaltılar olmuş. Sonucunu görelim ondan sonra sağlıklı bir değerlendirme yapılır.  yargı  organları kimseden talimat almazlar , hakim ve savcılarımız bağımsız ve tarafsız görev yapmak durumundadırlar. Ne yasama ne de yürütme organından talimat alarak iş yaparlar , işin gereği de böyledir zaten. O nedenle biz yasama organının üyeleri olarak , yasama organının başkanı olarak da ben ve hükümetimiz bu konuyla ilgili adım atacak değiliz. Çünkü  yargı  bağımsızdır.

-3 MAYIS DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ-

Gazetecilerin , 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü ne ilişkin soruları üzerine  Şahin  , Basın , demokratik ülkelerde en önemli güçlerden birisidir. Dördüncü kuvvet olarak değerlendirilir. Basının özgür olduğu ve yasalara uygun hareket edildiği sürece demokratik ülkelerde basınla ilgili herhangi bir olumsuzluk olmaması ve yaşanmaması gerekir. Bütün basın emekçilerinin basın özgürlüğü gününü yürekten tebrik ediyorum ifadelerini kullandı.

Türkiye de kuvvetler ayrılığı ilkesi gereği yasama , yürütme ve  Yargının  ayrı ayrı organlar olduğuna işaret eden  Şahin  , şunları söyledi:

Gazetecilerin tutuklanması ne yasama organının bir kararıdır ne de yürütmenin , tamamen bağımsız  Yargının  kararıdır. Türkiye de  yargı  bağımsızdır ve tarafsızdır.  yargı  organlarının faaliyetlerinin hesabını ne meclisten ne de hükümetten sormanın doğru olacağı kanaatindeyim. Bir vatandaşımız gazetecilik mesleğini icra ediyor olabilir. Tutuklanan iki gazeteci ile ilgili savcılık bir iddianame hazırlayarak dava açmış değil. Hangi nedenlerle tutuklandığını doğrusu bilmiyoruz. İddianame hazırlandığında hangi sebeplerle hazırlandığını öğrenmiş olacağız. Bu bakımdan şimdiden davanın içeriğini biliyormuş gibi değerlendirme yapmak yanlış olur. Bir gazeteci de mesleğinin dışında başka bir nedenle suç işlemiş olabilir. O bakımdan tüm basın mensupları hata yapmazlar , suç işlemezler diye bir değerlendirmeye katılmıyorum. O bakımdan iki gazetecinin tutuklanmış olmasından dolayı Türkiye de basın özgürlüğü yoktur diye bir değerlendirmeyi haksızlık olarak görüyorum.

Şahin , Türkiye de basın özgürlüğü olmadığına yönelik ABD de yayımlanan raporu da isabetli görmediğini belirterek , Türkiye de basın , görevini basın ahlak yasası çerçevesinde özgürce yapma imkanına sahiptir. Yeter ki bu sınırlar zorlanmasın ve basın mesleği başka amaçlar için istismar edilmesin , kullanılmasın dedi.

TCK nın 301. maddesinden dolayı hakkında soruşturma açılan , tutuklanan ve dava olan gazetecinin kalmadığını belirten  Şahin  , geçmiş yıllarla kıyaslandığında basın özgürlüğü alanında daha ileri olunduğunu , eksiklikler varsa da giderileceğini kaydetti.

-KARDEMİR KARABÜKSPOR-

Şahin , Süper Lig de şampiyon kim olacak sorusunun Karabük ten geçtiğini ifade ederek , şöyle devam etti:

Şampiyon kim olacağının sorusu Karabük ten geçiyor. Ligin flaş takımı Kardemir Karabükspor un kimin şampiyon olup , kimin olamayacağı konusunda karar vermek için sahaya çıkmayacağına , futbolunu oynayacağına ve hem Fenerbahçe hem de Trabzonspor maçlarında centilmence bir oyun sergileyerek , futbolun en güzel yönlerini göstereceğine inanıyorum. Ben daha önce de açıklamıştım , tekrar açıklamakta da sakınca görmüyorum. Bu yıl Trabzonspor un ipi en önde göğüslemesini arzu ediyorum. Ama tabi bu yarıştır , şimdiden belli değil. Çünkü çok çekişmeli lig maratonu izliyoruz. İki takım da puan puana gidiyor , sadece averajla biri önde biri arkada. Kardemir Karabükspor un oynayacağı oyunun , şampiyonu tayin edeceğini düşünüyorum. Kardemir Karabükspor ile Fenerbahçe maçını da programım uygun olursa tribünden takip etmeyi düşünüyorum.

AA

Etiketler:  mehmet ali şahin   karabük   yargı 


Paylas
Yorum Yaz
5 + 8 =