Yeni yıla 7,4 milyar kişi gireceğiz

Takvimler 1 Ocak 2016 tarihini gösterdiğinde dünya nüfusu 7  milyar  400 milyona yaklaşacak. 2050 ye kadar tüm nüfus içinde Asyalı ve Avrupalıların oranının azalacağı düşünülüyor.

Dünya nüfusu hızla artıyor. 2016 yılının başında nüfus tahminen 7  milyar  391 milyon 68 bin olacak.

Alman Dünya Nüfusu Vakfı‘nın (DSW) verilerine göre , 2015 yılında bir önceki  yıla  göre nüfus 83 milyon artış kaydetti. Yani dünya nüfusu bu yıl içerisinde yaklaşık Almanya nüfusu kadar arttı.

Verilere göre , dünya nüfusu her saniye ortalama 2 ,6 kişilik artış kaydediyor.

Nüfus artışı özellikle gelişmekte olan ülkelerde gözlemleniyor. Buralarda her yıl 75 milyon kadın istemeden hamile kalıyor. Kadınların yeterince aydınlatılmaması , hamilelikten korunma önlemlerinin yeterince alınmaması ve cinsiyet eşitliğindeki eksikliklerin bu durumda rol oynadığı ifade ediliyor.

Vakfın yöneticisi Renate Bähr , “Gelişmekte olan ülkelerde korunmak isteyen her dört kadından birinin bu imkânı bulunmuyor. Bu da 220 milyondan fazla kadın anlamına geliyor” dedi.

Bähr , “Özellikle genç kadınların ne zaman ve ne kadar sayıda çocuk istediklerine karar verebilmeleri sağlanmalı. O zaman yoksul ülkelerdeki insanların durumu daha iyileşecektir” şeklinde konuştu.

DÜNYA BİR KÖY OLSAYDI…

Dünya Nüfusu Vakfı nın açıklamasına göre , eğer dünya 100 kişinin yaşadığı bir köy olarak ele alınsaydı , bu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 5 =