3 katlı dip tünele yoğun ilgi var

 İstanbul  trafiğini rahatlatmak amacıyla hazırlanan 3  katlı  Büyük  İstanbul  Tüneli Projesi’nin etüt , proje ve mühendislik hizmetleri ihalesi 23 Aralık’taki yapılacak.

milliyet
0

EKONOMİ SERVİSİ

AA’nın haberine göre ihale için bugüne kadar 16 firma şartname satın aldı. Ulaştırma , Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından projenin etüt , proje ve mühendislik hizmetleri için haftaya yapılacak ihale için 23 Aralık’a kadar şartname temin edilebilecek.

googletag.cmd.push });

Söz konusu iş kapsamında karada ve denizde derin sondaj çalışmaları yapılarak , zemin verileri belirlenecek. İhale sürecinin ardından 1 yıl içinde mühendislik projelerinin tamamlanması planlanıyor.

Dünyada ‘ilk’ olacak

İstanbul Boğazı’nın altından geçecek 3  katlı  Büyük  İstanbul  Tüneli , tek tüpte hem karayolu hem de demiryolunun olduğu , ortadan geliş ve gidiş olmak üzere demiryolu , üst ve altta da iki şeritli lastik tekerli araç geçişine uygun olarak yapılacak.

Tünelin büyüklüğü ve kapsamıyla dünyada ilk olacak projenin bir ayağı ,  Avrupa  Yakası’nda E-5 aksında İncirli’den başlayan ve  İstanbul  Boğazı’ndan geçerek  Anadolu  Yakası’nda Söğütlüçeşme’ye kadar uzanan yüksek kapasiteli ve hızlı metro sisteminden , ikinci ayağı ise  Avrupa  Yakası’nda TEM Otoyolu aksında Hasdal Kavşağı’ndan başlayan ve  İstanbul  Boğazı’ndan geçerek  Anadolu  Yakası’nda Çamlık Kavşağı’na bağlanan 2x2 şeritli karayolu sisteminden ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 8 =