'IŞİD yeni başkentini seçti'

 IŞİD  , Libya'nın Akdeniz kenti Sirte'de varlığını önemli ölçüde artırdığı ve burayı  yeni  'başkenti' ilan etmeyi planlıyor.

haber7
0

googletag.cmd.push });

Wall Street Journal ın Libyalı istihbarat yetkililerine dayandırdığı haberde ,  IŞİD  in  Sirte  deki varlığını 200 den 5.000 militana çıkardığı ve kentte petrol gelirlerini düzenleyip terör saldırıları planlayabileceği bir üs kurduğu belirtildi.

Sirte deki  IŞİD  militanları arasında yöneticilerin ve finansçıların da olduğu belirtilen haberde , kentin İtalya ya yakınlığına da dikkat çekildi.   ROMA YA UÇMAK İSTİYORLAR   Gazeteye konuşan Libyalı istihbarat yetkililerinden biri , Niyetleri açık. Buradan Roma ya uçmak istiyorlar dedi.   MİLİTANLARI  SURİYE  YERİNE LİBYA YE DAVET EDİYORLAR   Bununla birlikte Libyalı askeri yetkililer de ülkedeki  IŞİD  militanlarının  yeni  savaşçılar toplamak için girişimde bulunduğunu ve onları Suriye yerine Libya ya davet ettiklerini söyledi.   PETROL KAYNAKLARINI ELE GEÇİRMELERİ AN MESELESİ   Gazeteye bilgi veren diğer bir Libyalı yetkili de ,  IŞİD  militanların  Sirte  yakınlarındaki petrol kaynaklarını ele geçirmesinin an meselesi olduğunu ifade etti.    SURİYE  DEN KOVULMALARI HÂLİNDE KULLANABİLECEKLERİ BİR ÜS OLARAK GÖRÜYORLAR   New York Times gazetesi ise ,  IŞİD  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 7 =