Diyanet Gazze de yıkılan 9 camiyi yeniden inşa edecek

 Diyanet  İşleri Başkanlığı ve Türkiye  Diyanet  Vakfı tarafından  Gazze  şeridinde İsrail in saldırıları sonucu  yıkılan  9 cami  yeniden   inşa  edilecek

haberturk
0

Gazze de , İsrail in saldırılarıyla  yıkılan  camilerin  yeniden  inşası için başlatılan çalışmalarda sona gelindi. Camilerin yapımı için gerekli ön çalışmaların ardından , proje adaptasyonu ve bütçe onay süreci tamamlandı.

İsrail ambargosu altındaki  Gazze  de yaşayan Müslamanların büyük özlemle beklediği camilerin  yeniden  ayağa kaldırılması için ilk adım , 2 Aralık Çarşamba günü atılacak.

Türkiye  Diyanet  Vakfı Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin , AA muhabirine yaptığı açıklamada , camilerin , toplumun , dini , sosyal ve kültürel açıdan gelişmesinde önemli rolü bulunduğunu söyledi.

Kubbeleri altında gönülleri buluşturan camilerin "Müslüman ın ilk mektebi , toplumun manevi merkezi , şehrin ruhu , sokağın kalbi ve milletin umudu" olduğunu belirten Bilgin , şunları kaydetti:

"Camiler , asrısaadetten beri hem yapı hem de işlev olarak yüce dinimiz İslam ın bütün esasları ve mesajlarını temsil eden kurumlardır. Yeryüzünün ilk mescidi Mescid-i Haram ve peygamberimizin Medine ye hicret ettikten sonra ilk iş olarak  inşa  ettirdiği Mescid-i Nebevi başta olmak üzere bütün camiler , medeniyetin merkezi , ilim ve irfanın beşiği , fakir ve kimsesizin meskeni , müminlerin kardeşlik kaynağı olmuştur. Kabe nin birer şubesi ve Allah ın evi olan camiler , kalplerin huzur ve sükun bulduğu mekanlardır."

GAZZE , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 5 =