Matrix filmi gerçek oluyor

Antalya’da düzenlenen ‘Beyin İnisiyatifi’ zirvesinin sonuç bildirgesi açıklandı. Raporda , yapay zekâ tabletlerinin beyin dokusuna yerleştirilerek çalışmayan organların işlevsel hale getirileceği belirtildi

milliyet
0

Çiğdem Yılmaz - Antalya

ABD Başkanı Barack Obama’nın çağrısıyla oluşturulan ‘Brain Initiative’ (Beyin İnisiyatifi) projesinin Türkiye çalışma grubu  Üsküdar  Üniversitesi , Antalya’da uluslararası bir zirveye ev sahipliği yaptı. 2. G20 Dünya Beyin Haritalaması ve Tedavileri Bilimsel Zirvesi’nde  Üsküdar  Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan ile Beyin Haritalama ve Tedavi Derneği Başkanı Dr. Babak Kateb’in yanı sıra uluslararası heyetin hazırladığı sonuç bildirisi de açıklandı. Öngörülerin yer aldığı rapordan başlıklar şöyle:

Mavi beyin projesi

-BCI (Beyin Bilgisayar Arayüzü) ile aspirin büyüklüğünde yapay zekâ tabletleri beyin dokusuna yerleştirilecek ve çalışmayan organlar çalıştırılmaya başlanacak. Protez kol ve bacaklarınız BCI tarafından yönlendirilip hareket ettirilecek. BCI beyin ile organlar arasındaki beğlantıyı kurarak köprü görevini üstlenecek.

-Genetik Bilgi , Sinir Ağları (network) ve silikon şebekeler oluşturulacak. Süper yarı insan , yarı robot bilgisayarlar yapılacak. Yani  Matrix   filmi   gerçek  oluyor. Bu projeye “mavi beyin projesi” deniliyor.

-Nanoteknoloji kullanılarak “Nanoprobdrug” olarak tanımlanan robotik ilaçlarla hasta organı doğrudan tedavi edilebilecek.

-DNA’ya mühendislik yöntemleri ile müdahale edilerek yapay sinir ağları ile birleştirilerek yeni ve ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 9 =