Doğal Kararlılık Operasyonu Sözcüsü Warren: PKK ya dair bilgim yok

Amerikalı askeri yetkili Albay Steve  Warren  , Sincar da IŞİD e karşı Peşmerge güçleri öncülüğünde düzenlenen operasyonda terör örgütü  PKK  nın da yer aldığına  dair  iddialar üzerine , operasyonda başka bazı unsurların da bulunduğunu

haberturk
0

ABD öncülüğündeki koalisyonun IŞİD e karşı Suriye ve Irak ta yürüttüğü  Doğal   Kararlılık   Operasyonu   Sözcüsü  Albay Steve  Warren  , Bağdat tan video konferans yoluyla gazetecilere yaptığı açıklamada , Sincar da (Şengal) IŞİD e karşı düzenlenen operasyona  dair  soruları yanıtladı.

Warren , "PKK nın Sincar daki rolü nedir" sorusuna , "Bu operasyon Peşmerge öncülüğünde yapıldı. Başka bazı gruplara ait unsurlar da vardı. Yezidilerden küçük bir gücün katıldığını biliyorum. Onlara (PKK ya)  dair   bilgim  yok" dedi.

Steve  Warren  a "Irak ın kuzeyindeki Kürt yönetiminin istihbarat kuruluşunun başındaki Lahur Talabani nin geçen hafta Washington Enstitüsü nde yaptığı konuşmada operasyonlarda ABD nin kendilerine helikopter desteği verdiği ve yaralıların taşınmasında yardım ettiği" şeklindeki sözleri de soruldu.  Warren  , "Kürtlere operasyonlarında yaralı tahliye desteğini sağlayan Irak güvenlik güçleri helikopterleri ve pilotlarıydı. Kürtlere destek amacıyla beş havadan yaralı tahliye görevi yaptılar" diye konuştu.

Albay  Warren  , Türkiye nin gündeme getirdiği Suriye nin kuzeyinde bir güvenli bölge kurulması konusunda ise "bunun için şu anda doğru bir zaman olmadığını" belirtti.  Warren  , "Bunu inceledik. Bu fikir bir süredir kamuoyunun gündeminde değil. Şu anda bir güvenli bölge ya da uçuşa yasak bölge için doğru zaman olmadığına ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 1 =