İŞİD için bir planımız var
Etiketler:

ABD Dışişleri Bakanı Kerry , Türkiye-Suriye sınırının İşid ten tamamen temizlenmesi ve bölgede güvenliğin sağlanması için bir planları olduğunu , bunu uygulayacaklarını söyledi.

haberturk
0

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry , "Kısa süre öncesine kadar  İŞİD  , Suriye’nin Türkiye ile yaklaşık 870 kilometrelik sınırının yarısından fazlasını kontrol ediyordu. Bugünse elinde sadece yüzde 15 i kaldı ve müttefiklerimizle geriye kalanını da zorla açıp güvenliği sağlamak için bir  planımız  var" dedi. 

Kerry , ABD Barış Enstitüsü nde yaptığı konuşmada , "Suriye de  İŞİD  e karşı savaşan ılımlı muhalif gruplara ikmal ve mühimmat desteğini artırdık. Başkan Barack Obama da ABD Özel Kuvvetler den küçük bir ekibin  İŞİD  e karşı mücadelede muhaliflere danışmanlık yapmak üzere bölgeye konuşlandırılmasına onay verdi" ifadelerini kullandı. 

Avrupalı müttefikleri daha fazlasını yapmaları için teşvik ettiklerini belirten Kerry , şöyle devam etti:

"İncirlik Hava Üssü’ndeki operasyonel tempomuzu artırıyoruz , daha sık ve etkili uçuşlar yapıyoruz. Kürt ortaklarımızla cesur bir operasyon düzenleyerek  İŞİD  in birer birer öldüreceği 79 esiri kurtardık. Amaçlarımızı paylaşan ve sadece askeri değil , aynı zamanda  İŞİD  in mali kaynaklarını , yabancı asker çekme olanağını ve tüm medya olanaklarını kullanarak bölücülük ve nefret mesajları yaymasına karşı eylemde bulunan koalisyona desteğini sürdüren Arap dostlarımızla da sürekli temas halindeyiz." 

Ürdün ve Lübnan ın güvenlik kapasitesini ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 3 =