K.Maraş taki 4 intiharın ardındaki sırlar

Maraş ta intihar eden 4 gencin annesi ve aileye ilişkin yeni  sırlar  ortaya çıkmaya başladı. Gençlerin mensubu olduğu aile Bahçeli ye hatta İnönü ye kadar uzanıyor.

haber7
0

Müjgan Halis in haberi

Maraş ta ihtihar eden kardeşlerin , ölümünden etkilendiği anne Sağocak ın mensubu olduğu Fettahoğlu ailesi Göktürkler in kurucu ailesi Aşina (Kurt) ailesinden. Raden (31) , Sacen (27) , Rulin (30) ve Beranis (26) isimleri için  Tarihçi Cezmi Yurtsever , "çocuklara Moğol adı vermişler" diyor.

Maraş ta yaşanan intiharlar nedeniyle gündeme gelen ve çocukların annesinin mensup olduğu Fettahoğlu ailesi , Anadolu nun en tanınmış ve eski ailelerinden biri. Aralarında Devlet Bahçeli nin de olduğu pek çok tanınmış ismin mensup olduğu Fettahoğlu ailesi , kökleri Göktürklere kadar uzanan eski bir Türkmen ailesi.

Ailenin Trabzon , Adana , Antakya , Urfa nın da aralarında olduğu pek çok kolları var. Ailenin büyüklerinden Fuat Fettahoğlu şu anda MHP nin İstanbul dan altıncı sıra adayı. Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Fuat Fettahoğlu , ailelerinin büyüklüğünü doğruluyor ancak çocukların annesi Neyran Sağocak la akrabalık ilişkilerinin olduğunu reddediyor.

Fettahoğlu , "Ailenin Maraş  taki  koluyla görüştüm , bizimle hiçbir ilişkileri yok ," dese de , Neyran Sağocak Fettahoğlu ailesinin Bahçe deki koluna mensup ve annesi de Fatma Mevhibe Fettahoğlu. Ailenin tarih kayıtlarına göre Fettahoğulları 500 yıl kadar önce Anadolu ya geliyor ve iki büyük kol halinde Kahramanmaraş ve Trabzon a yerleşiyorlar.

Fuat Fettahoğlu nun iddialarının aksine Fettahoğlu ailesinin tarihçesini yazan tarihçi yazar Cezmi Yurtsever , Neyran Sağocak ın ailenin bir ferdi olduğunu , hatta Devlet Bahçeli yle yakın akrabalık ilişkilerinin olduğunu söylüyor.

Sağocak ailesindeki ritüellerin Göktürk ritüellerine çok benzediğini , Göktürklerde de kadının (annenin) erkekten daha önemli ve önde olduğunu anlatan Yurtsever , çocukların adlarının da eski Moğol adları olduğunu söylüyor.

Fettahoğulları nın gündeme ilk kez 1995 haziranında Kahramanmaraş ın Düzbağ kasabasında yaptıkları aile toplantısıyla geldiklerini anlatan Yurtsever , ailenin Türkiye nin dört bir yanına dağıldığını , hatta Avrupa da bile Fettahların olduğunu söylüyor.

Yurtsever in verdiği bilgiye göre 20 bin hanenin üzerinde bulunduğu tahmin edilen Fettahoğulları , Adana , Düziçi , Osmaniye , Bahçe , Bayburt , Trabzon , Rize , Malatya , Diyarbakır , Urfa , Van Gaziantep , Kahramanmaraş , Hatay , Mersin , Antalya , Konya , Kocaeli , Amasya , Ordu ve İstanbul da yaşıyor.

ÜNLÜ İSİMLER

Fettahoğulları arasında siyaset , akademi dünyasından çok sayıda isim de var: RP nin kurucularından Hasan Fettahlıoğlu , devlet eski bakanlarından Hasan Aksay , MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli , eski içişleri bakanlarından ANAP lı Ülkü Güney , eski CHP li Gençlik ve Spor Bakanlarından Muslihittin Yılmaz Mete , Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Tufan Algan soyadları değişik olmalarına rağmen Fettahoğulları mensubu.

Hatta ikinci cumhurbaşkanı İsmet İnönü nün babasının Hacı Reşit Fettahoğlu olduğu ve Malatya daki Fettahlılara mensup olduğu biliniyor.

İLİŞKİLİ HABERLER

4 çocuğu öldü o hiç ağlamadı

4 kardeş aynı evde kendini astı- Video

SABAH

Etiketler: kahramanmaraş raden sacen rulin beranis toplu intihar


Paylas
Yorum Yaz
2 + 6 =