İstanbul’da sahte pasaport şebekesi çökertildi

Suriye ve Irak’taki iç savaştan kaçarak yasadışı yollarla Türkiye sığınan kişilere  sahte   pasaport  düzenleyen şebeke çökertildi. Başakşehir’de iki ayrı matbaaya yönelik yapılan operasyonda 3 şüpheli gözaltına alındı.

milliyet
0


İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ,  sahte   pasaport  düzenleyen kişilerin bulunduğuna dair ihbarları değerlendirdi. Polis Irak ve Suriye’deki savaştan kaçıp yasa dışı yolları Türkiye’ye gelenlere  sahte   pasaport  düzenlendiği bilgisi üzerine çalışma başlattı.

googletag.cmd.push });

Yapılan takiplerin ardından harekete geçen polis , şüphelilerin Türk , Suriye ve Irak  sahte  pasaportlarının yanı sıra Schengen vizesi ile  sahte  içki bandrolü de hazırladıkları tespit etti. Şüphelilerin Suriye ve Iraklıları , hazırladıkları  sahte   pasaport  ve vizelerle para karşılığında Avrupa ülkelerine göndermeye çalıştıkları belirlendi.

Yapılan tespitlerin ardından 6 Kasım 2015 günü Başakşehir’deki 2 ayrı matbaaya baskın düzenlendi. Baskında M.K. , S. K. ve F. D. gözaltına alındı. Matbaalarda yapılan aramalarda 335  sahte  Irak pasaportu , 1  sahte  Türk pasaportu , 1  sahte  Suriye pasaportu , 590 adet yeşil  pasaport  dış kabı , 4 adet Suriye  pasaport  dış kabı , İngiltere , Belçika , Almanya , Fransa ve Hollanda’ya ait vize yaprakları , 7 adet Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı yaprağı , vize ve  pasaport  sayfaları basımında kullanılan metal baskı kalıp levhaları , 1 adet dikiş makinesi , çok sayıda  sahte  sigara ve içki bandrolü , 28 adet  sahte  vize belgesi ve 4 adet  pasaport  kabı yapımında kullanılan deri malzeme ele ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 7 =