Sacit Kayasu ya hakları iade edildi

Kenan Evren in yargılanması talebinin ardından mesleki hayatı sona eren efsane savcı  Sacit   Kayasu  ya hukukçu kimliği HSYK kararı ile  iade  edildi.

haber7
0

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu , 12 Eylül askeri darbesine yargı yolu açılması için verdiği hukuk mücadelesiyle simge haline gelen Savcı  Sacit   Kayasu  nun haklarının geri verilmesinin yolunu açtı.

Ancak  Kayasu  , savcılığa dönemeyecek ve avukatlık yapacak. HSYK kararıyla meslekten ihraç edildiği için  Kayasu  daha önce avukatlık bile yapamıyordu.

YEŞİL İLE TANINDI

Sacit  Kayasu  ilk kez Ödemiş Savcılığı yaparken işkence edilerek öldürülen bir erkeğe ait cesedin Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım a ait olduğunu iddia etmesiyle gündeme geldi.

EVREN YARGILANSIN DEDİ MESLEK HAYATI BİTTİ

Kayasu , 28 Mart 2000 tarihinde verdiği kararla Türk Hukuk Tarihi ne geçti. 12 Eylül darbesinin lideri Kenan Evren in anayasal suç işlediğine dair bir iddianame hazırladı ve 12 Eylül yöneticilerinin yargılanmasını istedi.

Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) ,  Kayasu  ya 30 Mart 2000 tarihinde kınama cezası verdi. Bu arada Adana Cumhuriyet Başsavcılığı , iddianameyi sadece kınama olarak görerek işlem yapılmasına da Anayasanın Geçici 15. madde uyarınca gerek olmadığına karar verdi. Yargıtay Ceza Daireleri Genel Kurulu nun 15 Mayıs 2001 tarihli kararını yerine bulan Yargıtay 9. Ceza Dairesi de , 11 Aralık 2002 tarihinde  Kayasu  yu "görevi kötüye kullanmak" ve "askeri kuvvetleri tahkir ve tezyif" iddialarıyla hapisten para cezasına mahkum etti.

20 Nisan 2000 da savcılık görevinden uzaklaştırılan  Kayasu  , HSYK kararıyla da 27 Şubat 2003 te meslekten ihraç edildi.

Kayasu nun başvurduğu , Avrupa İnsan  hakları  Mahkemesi Kasım 2008 "ifade özgürlüğü kısıtlandığı" için Türkiye yi 41 bin euro tazminata mahkûm etti.

AİHM , Türkiye nin hem kendisini girişim ve kararlarıyla ifade eden bir savcıyı engellediğini , hem de mahkemede hakkını aramasına engel olduğuna oybirliğiyle karar verdi.

KENDİSİ AYRILDI İHRAÇ EDİLDİ

HSYK nın hakkında avukatlık yapabilir kararı verdiği diğer isim ise Musa Ufuktepe. Ufuktepe , Ocak 2004 te HSYK kararı ile ihraç edildi. Adana Asliye Hukuk Hákimi Ufuktepe verdiği bazı kararları nedeniyle Hakkari ye gönderilince hakimlikten ayrılmıştı. Ancak daha sonra Ufuktepe mesleten ihraç edilmişti.

HSYK nın hakkında avukatlık yapabilir kararı verdiği diğer isim ise Hayati Yılmaz.

NTV

Etiketler:  Sacit   Kayasu  kenan evren hakimler ve savcılar yüksek kurulu 12 eylül askeri darbesi


Paylas
Yorum Yaz
1 + 9 =