Hilal koltuklara sonradan kondu

Mabeyn Köşkü’ndeki görülen fotoğraftaki oturdukları koltuklar , harap haldeki 470 parça mobilya arasında yer alıyordu.

haberturk
0

Serkan AKKOÇ/İSTANBUL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya Başbakanı Angela Merkel ile İstanbul’da Mabeyn Köşkü’ndeki görüşmeleri öncesinde verilen fotoğrafta oturdukları koltuklar , harap haldeki 470 parça mobilya arasında yer alıyordu.

Sultan Abdülaziz’in 1866’da Balyan Ailesi mimarlarına yaptırdığı ve 2. Abdülhamid döneminde devletin yönetim binası olan köşk , Atatürk’ün emriyle 1924’te Harp Akademileri Komutanlığı’na tahsis edildi.

Çıkan yangında köşkün bazı bölümleri yandı. 1978’de ise Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildi. Köşk 1988’de Turgut Özal döneminde ihaleyle restorasyona alındı. 1999’da restorasyon tamamlandı.

Bu dönemde çıkan yangın sonucu birçok eşya tahrip oldu ancak bina mimarisiyle ilgili tüm incelikler kapsamlı bir şekilde elden geçirildi. Köşkün zamanla değişik kurumlarına dağıtılan eşyaları tek tek toplandı.

Harap haldeki 470 parça mobilya , konservasyon ve onarım sürecinden geçirildi. Erdoğan’ın Merkel’in kabulunde görülen o koltuklar da bu süreçte köşke getirildi.

Köşkün restorasyon sürecinin tamamında görev yapan Yüksek Mimar Restorasyon Uzmanı Ahmet Selbesoğlu , “Bu koltuklar çok kötü haldeydi. Titizlikle çalıştık. Üzerindeki Osmanlı arması çıkartılıp yerine yuvarlak mermer bir parça konulmuş. Koltuk ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 7 =