Hilal koltuklara sonradan kondu

 cumhurbaşkanı   Erdoğan  ın Almanya Başbakanı Angela  Merkel  i ağırladığı Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü ndeki ihtişamlı koltuklar sosyal medyada çok tartışıldı. Abdülaziz döneminde Fransa dan getirilmiş olan koltuklar , depoda bulunup onarılmış. 2014 te Fas Kralı

hurriyet
0

 

KOLTUKLAR ONDAN KALMA

Cumhurbaşkanı Tayyip  Erdoğan  ın , Almanya Başbakanı Angela  Merkel  i ağırladığı Büyük Mabeyn Köşkü nün koltukları , görüşme kadar gündem konusu oldu.

Yıldız Sarayı nın bahçesindeki Büyük Mabeyn Köşkü , bağlı olduğu Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edildi. Köşk aslına uygun hale getirilmeye çalışılırken başka kamu kurumlarına verilen antika eşyalarının büyük bölümünün de toplandığı belirtildi. Köşkün altın varaklı koltukları da restorasyondan geçirildi. Koltukların orijinalinde olan  hilal  ve Osmanlı armasının bozulduğu , restorasyonla aslına uygun hale getirilerek yeniden monte edildiği ifade edildi.  Erdoğan  ın  Merkel  i ağırladığı koltukların da bunlar olduğu belirtildi.

Mekanın , 2013 te başlayan ve geçen yıl tamamlanan restorasyon çalışmalarının ardından Devlet Konukevi olarak kullanılmasına karar verildi.
Yıldız Sarayı ndaki Büyük Mabeyn Köşkü , Sultan Abdülaziz tarafından 1866 yılında Balyan Ailesi mimarlarına yaptırıldı. Köşkün dış cephesi yivli ve kompozit başlıklar , sütunlar , konsollu ve dilimli arşitravlarla ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 1 =