36 beyin cerrahı hakim karşısında

Rüşvet , dolandırıcılık ve resmi evrakta sahtecilik iddiasıyla haklarında dava açılan 36  beyin   cerrahı  ile 16 medikal firması sahibi ve çalışanlarından oluşan 52 sanığın yargılanmasına başlandı.

haber7
0

Beyoğlu 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya , tutuksuz sanıklar Sabri Emin Karaçor , Musa Gökduman , Süleyman Olcay Sunay , Ali Emre Giritli , Hakan Diri , Fahri Amancalı , Kenan Kıbıcı , Mesut Yılmaz , Sedat Dalbayrak , Salih Işık Dilek , Zeki Oral , Volkan Ergin , Yüksel Memiş , Ahmet Levent Aydın , Murat Taşkın , Melih Erol , İbrahim Deniz , Mustafa Bülent Şenses , Turan Korkmaz , Barış Özeken , Bilal Kelten , Ayhan Kara , Atilla Kırcelli , Mahmut Karamehmetoğlu , Hasan Uçankale , Ahmet Şengöz , Şakir Togay , Hasan Çetin , İlhan Açıkgöz , Mustafa Cevdet Aykan ile müşteki SGK avukatı Özlem Hazinedar katıldı.

Sanıkların kimlik tespitinin yapılmasının ardından savunmalara geçildi.

Tutuksuz sanık Sabri Emin Karaçor , 2005 te  beyin   cerrahı  olarak uzman hekimlerden oluşan SGK nın fatura inceleme ekibinde görevli olduğunu belirterek , Sanık Süleyman Olcay Sunay ile tanışıyorum. Bu sanığa ait Anka isimli medikal şirketinin bir kısım ödemelerine ait evrakı inceledim. Tamamını incelemedim fakat bu şahıstan hiçbir zaman para almadım. Bana İzmir deki konutları aldıkları iddiasını da kabul etmiyorum. Söz konusu konutları babam almıştır , sadece işlemleri takip ettim dedi.

İddianamede geçen telefon konuşmalarını hatırlamadığını söyleyen Karaçor , iki akrabasının farklı medikal şirketlerinde çalıştığını ancak bunu burada bulunan sanıkların bile bilmediğini söyledi.

Karaçor , mesleği gereği birçok medikalciyle tanıştığını ifade etti.

Süleyman Olcay Sunay ile buluşmasını anlatan Karaçor , Bir alışveriş merkezinde Sunay la buluşmamızda para almadım. Herhangi bir menfaat temin etmiş değilim ancak bana bir zarf verdi ama içinde şu anda ne olduğunu tam hatırlayamıyorum. Tahmin ederim ki 2-3 sayfalık bir belge olması gerekir diye konuştu.

Sanık Musa Gökduman da Anka medikal şirketinin yüzde 90 hissesine sahip bulunduğunu ve SGK nın da müşterilerinden biri olduğunu ifade ederek , şunları kaydetti:

SGK nın devlet hastaneleri ile özel hastanelerin kullandığı malzemelere yaklaşımı farklıydı. Mevzuat açık ve net değil. O zaman kamu hastanelerine hasta adına malzeme verirken özel hastanelere de hastane adına malzeme veriyorduk. Bu dönemde bazı yanlışlar oldu. Sanık Sabri Emin Karaçor ve SGK Müdürlüğü ile görüşme yaptık. Hatta idari davalar bile açtık. Sanık Karaçor bize bir konuda itiraz etti. Ancak Karaçor un itirazını genel müdürlük kabul etmedi. İşte bu konuyla ilgili bahsedilen görüşmeyi gerçekleştirdik. Yanımda Süleyman Olcay Sunay da vardı. Karaçor a verdiğimiz birkaç sayfalık belge olabilir , net hatırlayamıyorum ama hiçbir zaman ne Karaçor a ne de o birimde çalışanlara para vermedik.

Sanık Süleyman Olcay Sunay da Anka isimli medikal firmasının ortağı olduğunu belirterek , sanık Musa Gökduman ın beyanlarına katıldığını ifade etti.

Sunay , doktorlara baskı yapıldığı iddialarının gerçek dışı olduğunu kaydederek , piyasada çalışan doktorların ne tür ameliyatlar yaptıkları , ne tür özellikler istedikleri ve talepleri doğrultusunda çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Sanık Fahri Amancalı da Ulusal Omurga isimli şirketin müdürü olduğunu belirterek , Faaliyetimiz hastanelerin  beyin  cerrahisi servisini kiralayıp buranın işletmesini sağlamaktı. Herhangi bir medikal malzeme temin etmemiz mümkün değil. Ayrıca , aramalarda ele geçirilen Ulusal Omurga şirketine ilişkin notlarla ilgimiz yoktur diye konuştu.

Sanık Mesut Yılmaz ise Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesinde  beyin   cerrahı  olarak görev yaptığını ifade ederek , Hiçbir zaman gereksiz ameliyat yapmadım ve gereksiz malzeme kullanmadım dedi.

Sanık Sedat Dalbayrak da 22 yıldır  beyin   cerrahı  olarak çalıştığını ve omurga cerrahisinde uzman olduğunu belirterek , Bu konudaki firmalar hakkında bilgi sahibiyim. Klinikteki bütün giderler doktorlar adına yapılır. Bunlar arasında tansiyon ilacından tutun da çaya , kahveye kadar her şey vardır. Şahsi menfaatimiz olmamıştır diye konuştu.

Hastaları en iyi şekilde ameliyat ettiğini kaydeden Dalbayrak , lüzumsuz hiçbir ameliyat yapmadığını ve hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

Sanık İbrahim Deniz de Gelişim medikal firmasının yüzde 90 hissesinin kendisine ait olduğunu belirterek , suçlamaları reddetti.

Deniz , iddianamede geçen , bir doktorun ve ailesinin yurt dışı gidiş-geliş masraflarını karşıladığı iddialarıyla ilgili olarak Doktorla yakından tanışıyorduk. İşleri çok yoğundu. Bize parasını verdi , biz de biletlerini alarak bu hizmeti sunduk. Herhangi bir şekilde doktorlara ve çalışanlara menfaat temin etmedik dedi.

Duruşmaya katılan diğer sanıklar da haklarındaki suçlamaları reddetti.

Müşteki SGK avukatı Özlem Hazinedar , suçtan zarar gördüklerini belirterek , davaya katılmak istediklerini söyledi.

Mahkeme heyeti , SGK nın davaya katılma talebini kabul ederek duruşmayı erteledi.

Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede , dönemin SGK Fatura İnceleme Müdürü Sabri Emin Karaçor ile 35  beyin   cerrahı  , 16 medikal firması sahibi ve çalışanlarından oluşan 52 kişi hakkında rüşvet , dolandırıcılık ve resmi evrakta sahtecilik suçlamalarıyla 2 ile 27 yıl arasında hapis cezası isteniyor.

AA

Etiketler: rüşvet dolandırıcılık resmi evrakta sahtecilik medikal firması


Paylas
Yorum Yaz
1 + 1 =