Pancarı

Burdur daki bazı tarlalarda bu yıl ilk kez görüldüğü belirtilen  yaprak   lekesi  hastalığının , şeker pancarında yaklaşık 100 bin ton verim kaybına neden olduğu bildirildi.

milliyet
0

Burdur Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir , gazetecilere yaptığı açıklamada , Burdur un pancar üretiminde Türkiye nin en önemli bölgelerinden biri olduğunu hatırlattı. Burdur Şeker Fabrikası nın bu yıl üreticiden yaklaşık 500 bin ton şeker  Pancarı  alımı yapmasının beklendiğini belirten Demir , bu ürünün büyük bölümünün parasının şimdiden üreticiye ödendiğini kaydetti. Demir , Burdur da 71 bin dekarlık alanda pancar üretimi yapıldığını , Afyonkarahisar ın Sandıklı ilçesinde 18 bin dekarlık alanda üretilen pancarın da Burdur Şeker Fabrikası tarafından alındığını ifade etti.

Bu yıl Burdur da üreticinin  yaprak   lekesi  hastalığı nedeniyle büyük sıkıntı yaşadığını anlatan Demir , "Havanın çok yağışlı olması nedeniyle şeker pancarında hastalık görülmüştür. Adapazarı bölgesinde görülen bu hastalık , Burdur da ilk kez ortaya çıkmıştır" dedi. Demir , bu hastalığın şeker pancarında hem verim hem de kalite anlamında büyük kayba yol açtığını bildirdi.

"100 bin ton kayıp var"

Çiftçinin bu zor şartlara rağmen üretimini sürdürdüğünü dile getiren Demir , şöyle konuştu: "Hastalığı zamanında fark ederek ilaçlama yapan üretici yüzde 20 , farkına varmayan üretici ise yüzde 50 verim ve kalite kaybına uğramıştır. Tarlada beklenen verim alınamamıştır. Bu hastalık olmasaydı Burdur Şeker Fabrikası na 600 bin ton civarında ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 4 =