Sosyete Pazarı çetesi çökertildi!

 Sosyete   Pazarı  esnaflarından zorla haraç toplayan çete çökertildi... -AHT

haberturk
0

Neşet KARADAĞ / ADANA (AHT)

Adana da ,  Sosyete   Pazarı  esnaflarından yer için 100 lira haraç aldıkları iddia edilen 21 kişilik çete çökertildi. Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet A. nın de aralarında bulunduğu şüpheliler adliyeye sevk edilirken , evlerinde 11 tabanca , 248 bin lira para , 1 kalem kamera ile telsiz de ele geçirildi.

Çukurova İlçesi nde cuma ve cumartesi günleri kurulan ve halk arasında ?Sosyete  Pazarı  olarak adlandırılan pazardaki esnaflara baskı yapıldığı yönünde Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ne ihbar geldi. İhbar üzerine haraç çetesinin elebaşısı olduğu öne sürülen Cengiz Y. ile çetenin ileri gelenlerinin telefonları mahkeme kararıyla dinlemeye alındı.

"YER İÇİN 100 LİRA VERECEKSİNİZ"
Fiziki ve teknik takip sonucu , çete üyelerinin pazar esnafından "Biz burayı belediyeden kiraladık. Bize 100 lira yer parası vereceksiniz" diyerek haraç aldıkları saptandı. Çete üyelerinin , 100 lirayı vermek istemeyen esnafları dövüp , zorla senet imzalattıkları , dayak görüntülerini de kalem kameraya kayıt ettikleri belirlendi. Bu arada grubun , Çukurova İlçesi ndeki bir oto pazarının 49 yıllığına kiralanması ihalesine de fesat karıştırdıkları saptandı. Çete üyelerinin ayrıca , Gaziantep , Mersin ve Kahramanmaraş taki  Sosyete  pazarlarındaki esnaflara da baskı kurmaya çalıştıkları ortaya çıktı.

PAZARCILAR ODASI BAŞKANI DA GÖZALTINDA
Bu bilgiler üzerine Özel Harekat polislerinin de katlımıyla 4 gün önce 31 değişik adrese şafak vakti eş zamanlı operasyon yapıldı. Operasyonda , çete lideri Cengiz Y. , Adana Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet A. nın (47) da aralarında olduğu 21 kişi gözaltına alındı.

248 BİN LİRA PARA
Çete üyelerinin üzerlerinde ve evlerinde yapılan aramada , 11 ruhsatsız tabanca , 56 bin 745 lira ile 125 bin 500 ABD doları , 16 bin 70 Euro olmak üzere toplam 248 bin lira para , kalem kamera , telsiz , bıçak , ses kayıt cihazı , zorla imzalatılmış 18 senet ele geçirildi.

Çete , "Çıkar amaçlı örgüt kurmak , üyesi olmak , darp , zorla senet imzalatmak" suçlarından Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı na sevk edildi.Paylas
Yorumlar
64x64

Serdar Yamaç

24 Nisan 2011, Pazar 12:58:19

Adil Olacaksın !


Yıllardır Bu Pazar ve Pazarcılar Vardı, neden kimse sesini çıkarmıyordu ? Çukurova Belediyesinden Kira Bedeli Karşılığında KİRALANMIŞSA, belgeleri Nerede ? Neden Devlet şimdiye kadar göz yumdu ? 3 Metrekareye 65 TL Yer Kirası + 10 TL Çöp Parası Artısı Çoktur 3 Adet Tezgâh Tahtası Kiralamak ta 12 TL. Kusura Bakmayın ama hiçte iyi ayak DEMEZLER Buna ! Madem Yer Kira Parası Alıyordunuz Milletten, neden Makbuz Vermiyordunuz ? Tam Çeteler Bitti Derken ! Buram Buram İllegal Kokuyorsun ADANAM ! Ruhsatsız Silahlar Zoraki İmzalatılmış Senetler, hoş Olmayan Görüntüler. Ye Babam Yeee...
Yorum Yaz
5 + 7 =