Obama: Dünya genelindeki sürdürülebilir kalkınma hedefleri için mücadele edeceğim

ABD Başkanı  Obama  ,  Dünya   genelindeki   sürdürülebilir   kalkınma  hedeflerini başarmak için başkanlığı sürecinde ve sonrasında mücadeleye devam edeceğini söyledi.

haberturk
0

ABD Başkanı Barack  Obama  , BM Genel Kurulu’nda düzenlenen  sürdürülebilir   kalkınma  Zirvesi’nde ,  Dünya   genelindeki  yoksulluk , açlık , hastalık gibi sorunlara dikkati çekti.  Dünya   genelindeki  çocuk ölümlerine işaret eden  Obama  , "Bugün hala birçok çocuğun ölümden bir sivrisinek uzaklığında bulunması ahlaki ayıptır , büyük bir haksızlıktır" ifadesini kullandı.

Şu anda dünyada 800 milyon erkek , kadın ve çocuğun günlük 1 ,25 dolarla geçinmek zorunda kaldığını , her gün yüzlerce kadının da bebek sahibi olurken hayatını kaybettiğini anlatan  Obama  , "Daha yapacaklarımız var. Yaptıklarımız hiçbir yerde tamamlanmış değil. Her dakika 11 erkek ve kızın önlenebilir hastalıklardan öldüğü bir ortamda , bizim daha yapacaklarımız var" diye konuştu.

Obama , bu zorluklar devam ederken bir yandan da halk sağlığına yatırım yapıldığını belirterek , yoksulluk döngüsünü kırabileceklerini söyledi. 1 milyardan fazla insanın aşırı yoksulluk sınırından kurtulduğuna değinen  Obama  , "Dünya emsalsiz şekilde bir araya geldiğinde , küresel açlık oranı düşürüldü" diye konuştu.

Ülkelerin kendi halkı için daha fazla zaman ve para harcadığında , çaba gösterdiğinde askeri müdahalelerin önlenebileceğine dikkati çeken  Obama  , savaşların genellikle kötü yönetimlerden kaynaklandığını vurguladı.  Obama  , Suriye’deki savaş nedeniyle bugün ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 1 =