İsrail askerleri artık taş atan Filistinli çocuklara ateş edebilecek

İsrail’de , yasal düzenlemelerle güvenlik güçlerinin yetkisi genişletildi.  taş  ve motolof kokteyli  atan  göstericilere  ateş  açma hakkı veren düzenlemenin , uluslararası toplumdan tepki görmesi bekleniyor.

haberturk
0

İsrail de güvenlik güçlerinin ,  taş   atan  Filistinlilere cevabı  artık  daha sert olacak.  İsrail  Güvenlik Kabinesi , güvenlik güçlerine yeni yetkiler veren bir düzenlemeye onay verdi.

Bir kısmının yasalaşması için meclisin onayının gerektiği düzenleme , üçüncü bir şahsın tehlike altında olduğu durumlarda ,  taş  ve motolof kokteyli  atan  göstericilere  ateş  açma hakkı veriyor. Şu an İsrailli güvenlik güçleri sadece kendi hayatları tehlikedeyse  ateş  açabiliyor.

Yani , güvenlik güçlerinin  taş  atıp kaçan bir eylemciye  ateş  açma hakkı bulunmuyor. Ancak yeni düzenleme , "taş  atan  eylemci 3. bir şahıs için hayati tehdit oluşturuyorsa güvenlik güçleri  ateş  açabilir" diyor. Aynı zamanda düzenlemeyle ,  taş   atan  göstericilere yönelik minimum hapis cezası 4 yıla çıkarıldı; ceza için yaş sınırı da 14 e düşürüldü.

Düzenlemeyi  İsrail  kamuoyuna duyuran  İsrail  Başbakanı Benyamin Netanyahu , “İsrail askerlerine bu tehlikeli ve ölümcül nesneleri atabilecekleri ve bunun yanlarına kalacağı düşüncesi senelerdir yerleşti. Bu  artık  değişecek” şeklinde konuştu.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 5 =