Latin Amerika nın ilk alan adı: .rio

Brezilya nın ikinci en büyük kenti  rio  de Janeiro , kendi  alan   adı  uzantısını  alan  ilk  Latin   Amerika  şehri oldu.

hurriyet
0

Rio de Janeiro Belediye Başkanı Eduardo Paes , kamuya açık kayıtların başlamasını kutlamak için düzenlenen törende ,  rio  de Janeiro nun kendi  alan   adı  uzantısını  alan  ilk  Latin   Amerika  şehri olduğunu söyledi.
    
Rio yu "Rüyalar Şehri" olarak nitelendiren Paes , "Kentimiz , dünyada müthiş bir cazibeye sahip. Artık markalaşan  rio  , ekonomik açıdan da büyük güç kazandı" dedi.
    
Belediye Sözcüsü Marcelo Queiroz da ".rio"  alan   adı  uzantısının , kentin ruhunu yansıtan ürün ve hizmetler sunanların  internet  sitelerinin değerini artıracağını vurguladı.
    
Törene İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumunun (ICANN) Küresel  alan  Bölümü Başkanı Akram Atallah da katıldı.
    
Yaklaşık 14 milyon nüfusa sahip Rio; Londra , Paris , Tokyo ve Berlin gibi kendi  alan   adı  uzantısına sahip diğer büyük kentler arasına katıldı.
    
".rio"  alan   adı  uzantısını almak isteyenlerin , 60 gün içinde başvuruda bulunması gerekiyor.
    
Brezilya hükümeti , geçen yıldan beri kendilerine 4 bin 500 talebin ulaştığını ,  alan   adı  uzantılarının 130 Brezilya Reali ne (yaklaşık 103 lira) mal olacağını açıkladı.
    
Geçen yıl ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 9 =