Front Line Defenders: 150 insan hakları savunucusu öldürüldü

Uluslararası İnsan  hakları  Savunucuları Vakfı (Front  Line  Defenders) Kurucusu Mary Lawlor , geçen yıl dünya genelinde , aralarında gazetecilerin de bulunduğu  150   insan   hakları  savunucusunun öldürüldüğünü söyledi

haberturk
0

Senegal in başkenti Dakar daki Pullman Otel de düzenlenen basın toplantısında konuşan Lawlor , Merkezi İrlanda nın başkenti Dublin de bulunan vakfın ,  insan   hakları  savunucularını taciz , tehdit ve şiddet gibi olaylardan korumak ve karşılaştıkları hukuksal süreçlerde desteklemek amacıyla kurulduğunu belirtti.

Vakfın bir çok ülkede bürolarının bulunduğunu dile getiren Lawlor ,  insan   hakları  savunucularına , gazetecilere ve STK temsilcilerine , ihtiyaç duymaları halinde sağlık hizmetleri ve hukuksal konularda destek verdiklerini ifade etti.

Şiddete maruz kalanların bulundukları ülkeden tahliye edilmelerine de yardımcı olduklarını kaydeden Lawlor , "Senegal den önce Fildişi Sahilleri ve Benin e bir dizi ziyaret gerçekleştirdik. Ziyaretlerimizde hükümetlerle ve STK larla görüşerek  insan   hakları  savunucuları ve gazetecilerin can güvenliğinin sağlanabilmesi amacıyla yasalar çıkarılması için temaslarda bulunduk" dedi.

Fildişi Sahilleri nin geçen yıl söz konusu yasayı çıkaran ilk Afrika ülkesi olduğuna değinen Lawlor , şunları söyledi:

"Geçen yıl dünya genelinde , aralarında gazetecilerin de bulunduğu  150   insan   hakları   savunucusu  öldürüldü. Sadece Ağustos 2015 in son 10 gününde Brezilya , Filipinler , Honduras ve Sudan da beş kişi yaşamını yitirdi. Senegal e bakacak olursak , bu ülkede durum genel anlamda daha olumlu ancak yine de eylem zamanında ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 6 =