Trans Anadolu Doğal  Gaz  Boru Hattı Projesi (TANAP) için  açılan  hendeğe , Gürcistan sınırdan başlayıp Yunanistan sınırında son bularak Türkiye yi bir uçtan bir uca katedecek yaklaşık bin 800 kilometrelik  fiber  optik  kablo  döşenecek.

milliyet
0

Azerbaycan daki Şah Deniz-2 Sahası ndan çıkarılacak doğal gazı Türkiye ye ve Türkiye üzerinden Avrupa ya taşıyacak TANAP , haberleşme altyapısı olarak da kullanılacak. SOCAR Turkey  fiber  Optik AŞ nin boru hattı için açtığı hendeğe döşenecek  fiber  ağ , Türkiye nin doğusunda Gürcistan sınırından başlayarak Türkiye nin batısında Yunanistan sınırında son bulacak ve yaklaşık bin 800 kilometre uzunluğunda olacak. Bu stratejik hat üzerinden sunulabilecek altyapı ve hizmetler ile bölgede ve dünyada faaliyet gösteren operatörler ve diğer telekomünikasyon firmalarının servislerine ek kapasite ve hat yedeklemesi gibi katkılar sunulabilecek.

SOCAR  fiber  Ağı , Türkiye nin doğu sınırında Ardahan dan başlayacak , batı sınırında Edirne de sonlanacak. Ağ; Ardahan , Kars , Erzurum , Erzincan , Bayburt , Gümüşhane , Giresun , Sivas , Yozgat , Kırşehir , Kırıkkale , Ankara , Eskişehir , Bilecik , Kütahya , Bursa , Balıkesir , Çanakkale , Tekirdağ ve Edirne olmak üzere 20 il ve 67 ilçeden geçecek.

Ağa , İstanbul üzerinden bağlantı yapılabilmesi de öngörülüyor. Enerji ve petrokimya sektörlerinde faaliyet gösteren SOCAR Türkiye , telekomünikasyon sektöründeki küresel potansiyeli dikkate alarak Türkiye den başlamak üzere  fiber  optik altyapısına yatırım kararı aldı ve SOCAR Turkey Enerji AŞ tarafından 8 Mayıs 2013 te kuruldu.

Şirket ,  fiber  optik altyapı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 6 =