Yabancı bakıcı bütçeyi sarstı

Doların rekoru , aileler ve çocuk bakıcıları arasına ‘kara kedi’ gibi girdi. Aileler bakıcılarla ya kuru sabitliyor , ya da bakıcıdan çok memnunsa yemeyip içmeyip güncel kurdan ödemeyi yapıyor

milliyet
0

Duygu Erdoğan

Türkiye’de 15 bine yakın kayıtlı ve bu sayının oldukça üzerinde de kayıtsız  Yabancı  ‘bakıcı’ veya ‘yardımcı’ çalıştırılıyor. Çalışma Bakanlığı’na bağlı olan firmaların dışında ve çok yüksek rakamda kayıtsız çalışarak çocuk ve hastalar için  bakıcı  sağlayan firma da var. Özellikle Türkmen , Özbek , Filipinli , Rus ve Gürcü olan bu bakıcılar  dolar  üzerinden ücret anlaşması yapıyor. Kurun yükseldiği dönemler ise ailelerin en büyük kabusu. Çünkü aydan aya çok önemli miktarda artışlar onları bekliyor.

‘Net’e soruyorlar
Bu duruma alışık olan aile ve şirketler , bakıcının eve alındığı gündeki kurdan bir anlaşma yaparak kuru bu seviyede sabitliyor. Diğer aileler içinse her şey çok karışık , hatta kimi internet sitelerine ‘kur’la ilgili sıkıntılarını yazıp konuyu bilen ailelerden ‘anlaşma’ fikri istiyorlar. Bu durumda genel olarak ya  bakıcı  evden memnunsa sorun etmeyip kalıyor , ya da aile bakıcıdan çok memnunsa kaçırmamak için kurdaki artışı da sineye çekiyor.
İstanbul Özel İstihdam Büroları Derneği Başkanı Vural Şeker , ailelerin yükselen kur karşısında tedirgin olduğunu ve işe alış anında ‘belirlenmeyen kur’ sorununun böyle zamanlarda çözümsüz kaldığını söyledi.

 

‘TL ile çalışıyoruz , TL ile ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 4 =