İki aydır hizmet veren tesis , günde 12 bin metreküp  atık  su arıtıyor

haber7
0

googletag.cmd.push });

 Anamur ilçesinde iki ay önce kurulan  atık  su arıtma tesisi , her gün temizlenen 12 bin  metreküp   atık  suyu  denize  bırakıyor.

Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe , tesisteki incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada , Mersin Büyükşehir Belediyesince 18 milyon liralık yatırımla inşa edilen tesisin iki aydır hizmet verdiğini söyledi.

Tesiste yararlı bakteri üretilerek biyolojik arıtma yapıldığını vurgulayan Türe , günde 12 bin  metreküp  suyun temizlenerek  denize  boşaltıldığını anlattı.

Türe , arıtmanın doğaya zarar vermeden ve etrafa herhangi koku yaymadan gerçekleştirildiğini belirterek , bu tesisle ülkenin en temiz denizinin  Anamur  da olduğunu savundu.

Türe , şöyle devam etti:

"Şu anda yüklenici firma tarafından işletilen tesis , bir yıl dolduktan sonra Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresine (MESKİ) devredilecek. Halihazırda 7 kişinin görev aldığı tesis , 125 bin nüfusa yetecek şekilde hizmet veriyor ancak ileride köylerimiz de eklendiğinde opsiyonlu olarak yapılacak eklerle 250 bin nüfusa yetecek şekle getirilebilecek."

İşletme Sorumlusu Çevre Yüksek Mühendisi Makbule Koç ve MESKİ  Anamur  Müdürü Nazım Toprak da arıtma aşamaları ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı otomasyon sistemi hakkında teknik bilgi verdi.

...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 3 =