MURAT ÖNER TAŞ - Tuz Gölü Havzası'nda bulunan Aksaray'ın Eskil ilçesinde yetiştirilen tarımsal ürünlerin ,  Yüksek  gece ve gündüz sıcaklık farkından dolayı kalit

haber7
0

googletag.cmd.push });

Eskil Belediye Başkanı Niyazi Alçay , AA muhabirine yaptığı açıklamada ,  Eskil  in Türkiye nin en kurak havzası içinde yer aldığını söyledi.

Eskil in , tarımsal ürünlerin yetişmesi açısından birçok fırsatın bir araya geldiği bölgede bulunduğunu belirten Alçay , "Eskil deki toprak , su ve iklim şartları , ilçemizde yetişen bazı tarım ürünlerinde Türkiye ortalamasının çok üzerinde randıman ve rekolte yakalanmasını sağlıyor" dedi.

Alçay ,  Eskil  de yetişen tarım ürünlerinin kaliteli olmasında farklı etkenler bulunduğunu belirterek , şunları kaydetti:

"Eskil de tarımsal üretim yapılan alan ,  Tuz Gölü  Havzası içinde yer alıyor. Buradaki toprak ve iklim yapısı tarıma çok uygundur. Bu topraklar , gece ve gündüz  sıcaklık  farkından etkileniyor. Ziraat mühendisleri , tüm bu etkenlerin tarımsal ürünlerin daha kaliteli olmasını sağladığını belirtiyor. İşte bu etkenlere bağlı olarak  Eskil  de tarım çok iyi noktalara geldi. Ürettiğimiz tarımsal ürünleri , Türkiye ortalamasının çok daha üzerinde bir fiyatla satmaktayız."

- "Ayçiçeğinde yağ oranıyla zirvede"

Eskil ve çevresinde yetişen ayçiçeğinin yüzde 50 ye varan yağ oranıyla Türkiye de ilk sıralarda yer aldığını ifade eden Alçay , bu oranın Trakya ve Çukurova da yetişen ürünlerde yüzde 35 ler civarında olduğunu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 8 =