Ölen madencinin adı oğlunda yaşayacak

Zonguldak ta grizu patlamasında yaşamını yitiren işçilerden İlker Bebek in oğlu Halil Tufan Bebek e (4) , ailesinin isteği üzerine mahkeme kararıyla babasının ismi verildi.

haber7
0

Zonguldak ta , Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağındaki grizu patlamasında yaşamını yitiren işçilerden İlker Bebek in oğlu Halil Tufan Bebek e (4) , ailesinin isteği üzerine mahkeme kararıyla babasının ismi verildi.

Karadon da , 17 Mayısta meydana gelen grizu patlamasında hayatını kaybeden İlker Bebek in (32) eşi Fatma , çok sevdiği eşinin ismini  oğlunda  yaşatmak için Zonguldak 1. Asliye Hukuk Mahkemesine başvuruda bulundu.

Mahkeme , Halil Tufan ın isminin Halil İlker olarak değiştirilmesine karar verdi.

Fatma Bebek , gazetecilere yaptığı açıklamada , patlamada eşinin yaşamını yitirmesinin ardından , oğlu ve eşinin ailesiyle birlikte 2 katlı evlerinde yaşamayı sürdürdüklerini söyledi.

Acılarının büyük olduğunu , ancak hayatın bir şekilde devam ettiğini anlatan Bebek , şöyle konuştu:

Eşimi toprağa vermemizin ardından , oğlumla her gün mezarına ziyarete gidiyorduk. Ama oğlum her seferinde babam buradan çıkacak , evimize gelecek diyordu. Halen de geri döneceğini zannediyor. Bazen rüyasında görüyormuş , babası ile atçılık oynuyormuş. Onu unutmamız mümkün değil. Oğlumun Halil Tufan olan adını mahkeme kararıyla Halil İlker olarak değiştirdik. Eşimin adının oğlumda yaşamasını istedik.

Anne Hanife Bebek de oğlu ve arkadaşlarının ihmalden öldüklerini iddia ederek , Yüzde 70 suçlu olduğu belirlenen o işveren elini kolunu sallayarak dışarıda dolaşıyor. Bu da bizim içimiz yakıyor. Tek tesellimiz torunum. Oğlumun isminin torunumda  yaşayacak  olması bizi sevindiriyor. İsmini benimsedi , Halil Tufan diye çağırdığımızda bize kızıyor , benim adım İlker diyor dedi.

Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında 17 Mayıs 2010 da , 30 madenci yaşamını yitirmişti. Madencilerden 28 inin cenazeleri defnedilmiş , Engin Düzcük ve Dursun Kartal ın cesedi ise patlamadan 8 ay sonra çıkarılmıştı.

AA

Etiketler: zonguldak türkiye taşkömürü kurumu (ttk) karadon müessese müdürlüğü işçilerden ilker bebek tufan bebek


Paylas
Yorum Yaz
1 + 2 =