Uzungöl mısır tarlasından turizm merkezine döndü

Türkiye'nin simgelerinden bir tanesi olan Uzungöl'ün 40 yıl önceki  mısır  tarlaları ile çevrili görüntüleri şaşırtıyor.

haber7
0

googletag.cmd.push });

Trabzon un Çaykara İlçesi sınırları içerisinde yer alan ve deniz seviyesinden bin 90 metre yükseklikte bulunan  Uzungöl  , bölge turizminin lokomotifi olmayı sürdürüyor. Ancak bu günlerde bu lokomotifin yolda kalmasından korkuluyor.

Dik yamaçları , muhteşem orman örtüsü , vadinin ortasında bulunan ve yamaçlardan düşen kayaların  Haldizen Deresi  nin önünü kapatmasıyla oluşmuş doğal göl görüntüsü ile  Uzungöl  beğeni topluyor.  Uzungöl  , bu açıdan yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olurken , 40 yıl önce çevresi  mısır  tarlaları ile çevrili olan gölün bu günlerde ise çevresi turistik tesis , otel ve pansiyonlarla dolu. Bölgedeki özellikle yaz aylarındaki otopark sorunu ise cabası.

İsmi  Uzungöl  ile özdeşleşen ve  Uzungöl  ü turizme kazandırmak için , 50 yıldır maddi ve manevi birçok fedakarlıkta bulunan İnan Tesisleri nin sahiplerinden Dursun Ali İnan , 40 yıl önceki  Uzungöl  ün bir  mısır  tarlasını andırdığını ancak bugün önemli bir  turizm  merkezi konumuna geldiğini söyledi. Verdiği  turizm  uğraşının anlatan İnan , ilk yıllarda verdiği uğraşlar nedeniyle deli damgası yediğini belirterek , "1974 yılında iki odalı bir evim vardı.  Uzungöl  e gelen misafirleri para almadan evimin bir odasında ağırlardım. 1980 li yıllarda borç parayla iki tane 16 yatak kapasiteli bungolov tipi ev yaptırdım. 32 yatak ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 4 =