İnhisar ilçesi Koyunlu köyündeki "şeker atma"  geleneği  , yarın başlayacak Ramazan Bayramı arifesinde tekrarlandı

haber7
0

googletag.cmd.push });

 Bilecik  in İnhisar ilçesi Koyunlu köyünde , 6 asırdır süren arife günü  geleneği  kapsamında köy meydanında sıraya dizilen çocuklar , kendilerine şeker veren büyüklerinin ellerini öptü.

İlçe merkezine 6 kilometre uzaklığında , 200 kişinin yaşadığı köyde asırlardır her dini bayram öncesi "şeker atma" adı verilen gelenek sürdürülüyor. Vatandaşlar ,  arife  günlerinde köy meydanında bir araya geliyor ve namaz kılıyor.

Daha sonra sandalyelere oturan büyükler , sıraya girip ellerini öpen çocuklara şeker ve çikolatalarını veriyor. Şeker atma merasiminin ardından köylüler , toplu olarak mezarlığı ziyaret ediyor.  

Kaymakam Hakan Keskin , AA muhabirine yaptığı açıklamada , köyde asırlardır şeker atma merasiminin devam eden  geleneği  öğrendiğinde , kendisinin de buraya gelerek köylülerin mutluluğuna ortak olmak istediğini ifade etti.

Tüm İslam aleminin Ramazan Bayramı nı kutlayan Keskin , "Köyümüzün  arife  günü etkinliğinde köylülerimizle birlikteyiz. Asırlardır devam eden bir gelenek. Bu  geleneği  gurbette yaşayan köylülerimiz çocuklarıyla birlikte gelerek ,  geleneği  devam ettiriyorlar.  arife  günü köylülerimiz gönüllerinden koptuğu kadar çocuklarımıza şeker ikram ediyorlar. Biz de bugün burada çocuklarımıza şeker dağıtarak , mutluluklarına ortak olduk" ifadesinde bulundu.

Köy Muhtarı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 6 =