7 Haziran  2015  genel seçimleri sona erdi.  seçim  gününe kadar bir çok şirket  seçim  anketi hazırladı. Peki  Hangi   anket   şirketi   seçim  sonuçlarına daha yakın orana ulaştı.İşte  seçim  sonuçları ve  anket  sonuçları değerlendirmesi...

hurriyet
0

7 Haziran  2015  Genel Seçimleri geride kaldı. En son mayıs ayında  Hangi  firma ,  Hangi  tahmini yaptı? 2015  Türkiye  Genel Seçimleri sonuçlarına göre en yakın tahmini aşağıdaki şirketler gerçekleştirdi.

7 Haziran seçimleri öncesinde yaptıkları kamuoyu araştırmasıyla seçimin  sonucunu  en yakın tahmin eden şirket KONDA oldu.

Sandıklarının yüzde 94 ünün açıklandığı şu sıralarda partilerin aldıkları oy oranları şöyle:  ak parti  40 ,62;  chp  yüzde 25 ,39;  mhp  yüzde 16 ,63;  HDP  yüzde 12 ,7. 

KONDA
Mayıs ayında medyaya yansıyış açısından en dikkat çeken  anket  sonucu ise Konda dan geldi. Konda nın resmi olarak açıklamadığı ancak birçok ekonomi haber sitesi tarafından , Konda nın kendi müşterilerine gizli olarak gönderdiğini iddia ettiği  anket  büyük bir şaşkınlık yaşattı. Öyle ki Businiess HT gibi ekonomi haber siteleri , anketin varlığını açıkladıkları gün dolar kurunda yaşanan ani yükselişi bile iddia edilen bu ankete bağladılar. Söz konusu araştırmanın sonuçlarında  ak parti  %40.5 ,  chp  %28.7 ,  mhp  %14.4 ,  HDP  ise %11.5 olarak gösterildi.

ANDY-AR
Mayıs ayı içinde iki farklı  anket  yayınlayan Andy-Ar , açıkladığı son anketin verilerinde  ak parti  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 9 =