İkiz çek çetesi çökertildi!

Kopyalanmış ikiz çeklerle , piyasayı yaklaşık 150 bin TL dolandırdıkları belirlenen bir çete  çökertildi  - AHT

haberturk
0

Yusuf KILIÇ / GAZİANTEP (AHT)

Gaziantep te , sahte ve kopyalanmış ikiz çeklerle , piyasayı yaklaşık 150 bin TL dolandırdıkları belirlenen bir çete çökertildi. Yapılan eş zamanlı operasyonlarda 8 kişi gözaltına alındı.

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri , Samsun , Hatay , Mersin , Kayseri ve Gaziantep teki firmaları sahte ve kopyalanmış ikiz çeklerle dolandırdıkları iddia edilen bir şebekeyi takibe aldı. Zanlılar teknik takibe alındı ve 6 aylık planlı çalışmanın ardından operasyon için düğmeye basıldı.

Gaziantep ve Adıyaman da belirlenen adreslere yapılan eş zamanlı operasyonlarda örgüt lideri olduğu belirtilen Şıh Mehmet A. ile birlikte toplam 8 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan zanlıların ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda 3 sahte çek ve çelik kapı dolandırıcılığında kullanılan bir fatura ele geçirildi. Bazı işyerlerinde bulunan bir miktar salça ve kömür de sahiplerine teslim edildi. Yapılan araştırmada zanlıların piyasada sağlam çalışan firmaların çeklerini takibe aldıkları , aynı çekin sahte ve kopyalanmış ikiziyle piyasadan salça , kömür , tütün , zeytinyağı , odun ve çelik kapı gibi malzemeleri vadeyle satın alıp çekin vadesinden önce piyasaya sürdükleri ve piyasayı yaklaşık 150 bin TL dolandırdıkları tespit edildi.

Sahte ehliyet ve kimliklerle nakliye dolandırıcılığına da karıştıkları ortaya çıkan zanlıların Gaziantep Emniyet Müdürlüğü ndeki sorgularında suç işlemek amacıyla örgüt kurmak , göçmen kaçakçılığı , resmi belgede sahtecilik , hırsızlık ve dolandırıcılık gibi suçlardan sabıkaları bulunduğu bildirildi. Zanlılar işlemlerinin ardından adliyeye sevkedildi.


Paylas
Yorum Yaz
9 + 2 =