Hatalı aşı  iddiası

Sağlık Bakanlığı  aşı  Bilim Kurulu ,  kızamık  aşısıyla bir çocuğun hayatının karardığı , Türkiye nin  Hatalı   aşı  yüzünden  SSPE  cehennemi olduğu  iddiası  üzerine toplandı

haberturk
0

Sağlık Bakanlığı  aşı  Bilim Kurulu Üyesi  Prof. Dr. Mehmet Ceyhan  ,  kızamık  aşısı ile ilgili iddialar konusunda  SSPE  hastalığı ,  kızamık  aşısından dolayı ortaya çıkmaz , aşılanmadığı için  kızamık  geçiren çocuklarda görülebilir dedi.

Sağlık Bakanlığı  aşı  Bilim Kurulu ,  kızamık  aşısıyla bir çocuğun hayatının karardığı , Türkiye nin  Hatalı   aşı  yüzünden  SSPE  cehennemi olduğu  iddiası  üzerine toplandı.
Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı  Mehmet Ali Torunoğlu  , toplantı sonrası Bilim Kurulu üyeleri ile basın toplantısı düzenledi.

Sağlık Bakanlığının hiçbir dönemde bayat ya da bozuk  aşı  yapılmasına izin vermediğini bildiren Torunoğlu , bu konuda Bakanlığın son derece hassas davrandığını vurguladı.
Türkiye de uygulanan aşıların Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezinde biyolojik kontrolden geçirildiğini , dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir uygulama olmadığını anlatan Torunoğlu , Analizden geçirilmemiş hiçbir aşıyı uygulamaya sokmadık dedi.

Sağlık Bakanlığı  aşı  Bilim Kurul Üyesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Mehmet Ceyhan  da iddiaya konu olan çocuğun  SSPE  hastalığına ,  kızamık  aşısı olmasından dolayı değil ,  aşı  olmadığı için geçirdiği  kızamık  hastalığından yakalandığını bildirdi.

SSPE hastalığının  kızamık  aşısı olmadığı için  kızamık  geçiren çocuklarda 7 ile 8 yıl sonra ortaya çıktığını anlatan Ceyhan , bu hastalığın görülme oranının 10 binde 1 olduğunu söyledi.

Türkiye de aşılama oranlarının gelişmiş batı ülkelerinin seviyesine ulaştığını , bu nedenle artık yılda ancak 3-5 vakaya rastlandığını ifade eden Ceyhan , İstanbul da bir süre önce görülen 60 vakanın bu nedenle büyük haber olduğuna dikkati çekti.
Ceyhan ,  SSPE  hastalığı ,  kızamık  aşısından dolayı ortaya çıkmaz , aşılanmadığı için  kızamık  geçiren çocuklarda görülebilir.  kızamık  aşısı tam aksine  SSPE  yi önler diye konuştu.

Aşılama sayesinde bugün dünyada birçok hastalığın artık ortadan kalktığını kaydeden Ceyhan , çocuk felci ve çiçek hastalığının minimize edilmesiyle insanların artık bu hastalıklardan ölmediğini belirtti.

Bu hastalıklar görülmediği için artık tıp fakültesindeki öğrencilere öğretemediklerini belirten Ceyhan , şunları kaydetti:
Aşılama oranlarının yüksek seviyede olmasından dolayı  SSPE  hastalığının artık Türkiye de 7-8 sene sonra görülmeyeceğini ümit ediyoruz. 2007 yılında vaka sayılarında çok büyük düşüş oldu. Bu nedenle 2015 yılından itibaren artık ülkemizde  SSPE  görülmeyecek. Ancak aşılama oranlarının bu seviyede devam etmesi gerekiyor. Aşılama bir gönül meselesidir. Bu tür iddialar şevkimizi kırıyor. Bu iddiaları duyan ailelerden , çocuklarını aşılatmayanlar olursa ve bir çocuk bile  SSPE  hastalığına yakalanırsa bunun sorumluluğunu kim üstlenecek.

Ceyhan , bir soru üzerine , Türkiye de halen bin 51  SSPE  hastası olduğunu söyledi.
Sağlık Bakanlığı  aşı  Bilim Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ufuk Akova da  SSPE  nin bebekken  kızamık  geçiren çocuklarda yıllar sonra ortaya çıktığına işaret etti.
          
NORMAL DOZUN ÜSTÜNDE VEREM AŞISI YAPILAN BEBEK
Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Torunoğlu , Bitlis te normal dozun üzerinde verem aşısı yapılan bebek ile ilgili haberler üzerine soruşturma başlatıldığını ve ilgili personelin açığa alındığı bildirdi.

Aşı Bilim Kurulunda konunun ele alındığını ve bebeğe tüberküloz tedavisi uygulanması ve üç ay süreyle izlenmesi kararı alındığını belirten Torunoğlu , aşıya bağlı bir komplikasyon görülmeyen bebeğin hayati tehlikesinin de bulunmadığını kaydetti.

Mehmet Ceyhan ise diğer ülkelerde de normalden fazla doz aşılama vakaları olduğunu ancak dünyanın hiçbir yerinde bundan zarar gören kişi bulunmadığını bildirdi.
Sağlık Bakanlığının uyguladığı aşıların tek doz olduğunu , sadece verem aşısının çoklu doz halinde bulunduğunu belirten Ufuk Akova , Bu nedenle böyle bir olayın diğer aşılar için yaşanması mümkün değil. Verem aşısı için de başka benzer bir olay görülmedi şeklinde konuştu.


Paylas
Yorum Yaz
6 + 6 =