"İzmir deki hava kontrol merkezi üs değildir"

 milli savunma bakanı   Vecdi Gönül  , "İzmir herhangi bir ülkenin veya  Nato  nun  hava  üssü durumunda değildir. Bundan sonra da olmayacaktır dedi

haberturk
0

Bakan Gönül ,  İzmir  programı kapsamında AK Parti  İzmir  İl Kadın Kolları Başkanı Özen Kızılırmak ı ziyaret ederek görevinde başarılar diledi ve plaket verdi. Partilerinin , kadınların temsiline önem verdiğini anlatan Bakan Gönül , partinin iç tüzüğünün yazılışına en önemli katkıyı kadınların sağladığını kaydetti.

Hükümetleri döneminde kadınlarla ilgili sorunların çözümünde önemli mesafelerin alındığını dile getiren Gönül , TBMM de temsil edilen kadın oranının en yüksek seviyede olduğunu belirtti.

Bakan Gönül , Ömer Cihat Akay ın partinin il başkanı seçim çalışmalarını yürüteceğini , Kızılırmak ın da kadın kolları başkanı olarak yerinin belli olduğunu ifade ederek , Bizim ne olduğumuz belli değil: ama ne olursa olsun gönüllerimiz bir dedi.

LİBYA YA YÖNELİK OPERASYON
Bakan Gönül , gazetecilerin  libya  ya yönelik operasyonla ilgili sorusu üzerine ,  Nato  nun bir savunma teşkilatı olduğunu , bu teşkilatın karar mekanizmalarının bulunduğunu anımsattı.

Temenni etmemelerine rağmen  libya  da iç harp manzarasının yaşandığı görüntüsünün oluştuğunu belirten Bakan Gönül , şunları söyledi:

Bundan fevkalade rahatsızız. Bildiğimiz gibi  libya  konusunda 3 aşamalı karar alınmıştı. Bunlardan birincisi insani yardım , ikincisi silah ambargosu , üçüncüsü  hava  uçuşlarının yasaklanması.

Biz Türkiye olarak ikisine dahiliz , insani yardım ve silah ambargosu. Silah ambargosunda beş gemimiz şu anda o bölgede , birisi de hareket halinde. Bir denizaltımız vazifelendirilmişti. Altı da savunma uçağımız göreve hazır , üssünde beklemektedir. Bunlar silah ambargosuyla ilgili. İnsani yardım konusunda ise çatışmalar henüz devam ettiği için bütün hazırlıklar yapılmış olmasına rağmen buna ulaşabilmiş değiliz.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ın talimatıyla oradaki yaralıların Türkiye de tedavisinin öngörüldüğünü ifade eden Bakan Gönül , şunları kaydetti:

Bunda  İzmir  e görev verilmiş olmasından memnuniyet duyuyoruz.  İzmir  in hem personeli , hem donanımları itibariyle bu işi hakkıyla yapacak kapasiteye , kabiliyete sahip olduğundan şüphemiz yoktur.

İzmir  deki   hava   kontrol   merkezi  üs  değildir  , bir karar mekanizmasıdır.  İzmir  herhangi bir ülkenin veya  Nato  nun  hava  üssü durumunda değildir. Bundan sonra da olmayacaktır. Bir karar mekanizmasıdır.

Bakan Gönül , başka bir soru üzerine  İzmir  Serbest Bölgesi ne F-35 motorlarının üretim fabrikasının kurulacağını , bunun da  İzmir  sanayisine , teknolojisine , iş hayatına önemli hizmet vereceğini sözlerine ekledi.

Gönül , daha sonra AK Parti Gençlik Kolları İl Başkanı Bilal Kırkpınar ı ziyaret ederek , plaket verdi. Kırkpınar , Kınık ilçesinde Bakan Gönül adına diktikleri 20 fidanının sertifikasını Gönül e takdim etti.

AA


Paylas
Yorum Yaz
8 + 8 =