Maliye Bakanı  Mehmet Şimşek  , muhalefet partilerinin vaatlerinin üçte birinin uygulamaya konulması halinde Türkiye’nin çok  hızlı  bir şekilde ödemeler dengesi krizine gireceğini , borçların ve faizlerin yükseleceğini söyledi.

milliyet
0

EKONOMİ SERVİSİ


Şimşek , A haber televizyonunda katıldığı programda , gündeme ilişkin  soruları yanıtladı.  Şimşek  , bu sene yılın ilk çeyreğine biraz yavaş başlandığını belirterek , “Siyasi istikrar devam eder ve yapısal dönüşümler uygulanırsa , Türkiye çok  hızlı   büyüme   patikasına  girecek. Ayrıca bu yıl tarım da iyi olacak. Bu yılın ikinci yarısından itibaren iç talep ve yatırımlarda toparlanma olacak. Çünkü işverenler yatırımlarını ertelemişler. Çünkü Gezi süreci ile başlayan süreçte , geçen sene iki seçim yaşandı , bu sene bir seçim daha olacak. Türkiye’nin performansını değerlendirirken adil olmak lazım” ifadelerini kullandı.  
Gıdaya sıkı denetim
Merkez Bankası’nın elini güçlendirmek amacıyla gıda fiyatlarında bir önlem alınıp alınmayacağına ilişkin soruyu da  Şimşek  şu yanıtı verdi:
“2015 yılında yağışlar uzun vadeli yılların yüzde 12 üzerinde. Ayrıca geçen seneye göre yağış yüzde 69 daha yukarıda. Bu sene tahıl üretimi 22 milyon ton ile ihtiyacın 3 milyon ton üzerinde olacak. Önümüzdeki dönemde gıda muhtemelen olumlu bir seyir  izleyecek ve bunun enflasyon üzerinde olumlu bir yansıması olacak.”
Gıda Komitesi’nin bu noktadaki önemine dikkati çeken  Şimşek  , komitenin gıda konusundaki çalışmalarının seçimden sonraki Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda ele ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 9 =