Orman ve Su İşleri Bakanlığınca hayata geçirilen "Ulusal  biyolojik   çeşitlilik  Envanter ve İzleme Projesi" kapsamında  Tunceli’de  saha çalışması yapan Adnan Menderes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakülte

haber7
0

googletag.cmd.push });

Orman ve Su İşleri 15. Bölge Müdürlüğü  Tunceli  Şube Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğünün iş birliğiyle Halk Eğitim Merkezi  Konferans  Salonu nda düzenlenen konferansta konuşan Olgun , yaklaşık 600 öğrenciye Türkiye ve Tunceli’deki sürüngenler ve yapılan saha çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Tunceli’de 2014 yılında başladıkları "Ulusal  biyolojik  Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi" kapsamında saha çalışması yaptığını anımsatan Olgun , Tunceli’de devam eden çalışmalar neticesinde beklenenden daha zengin bir  biyolojik  çeşitlilik tespit ettiklerini vurguladı.

Öğrencilere tüm canlıları korunması gerektiğini anlatan Olgun , “Şunu unutmayınız ki her canlının yaşama ve gelecek kuşaklara aktarılma hakkı vardır. Bunun için canlıları tanıyınız. Onlar hakkında kulaktan dolma fikirlere değil konunun uzmanlarına danışarak bilgi ediniz” dedi.

Öğrencilerinden  biyolojik  kaçakçılık için duyarlı olmalarını isteyen Olgun , “Türkiye’nin zengin  biyolojik  çeşitliliği birileri tarafından yurt dışına kaçırılıyor. Bunun önüne geçmenin tek yolu , toplumun canlıları tanımaları , doğada gelişi güzel dolaşan ve toplayıcılık yapan kişileri ilgili kurumlara bildirmelerinden geçiyor. Bu bir miras ve bunun gelecek kuşaklara aktarılması sizlerin elinde” diye konuştu.

Konuşmanın ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 5 =