Geçen Şubat ta  Sosyal   medyayı   kasıp   kavuran   elbisenin   sırrı  sonunda çözüldü… Tumblr da yayınlandıktan sonra kiminin mavi-siyah , kiminin altın sarısı-beyaz gördüğü elbiseyi inceleyen  bilim adamları  , gözüme mi inanayım , sana mı tartışmalarına da böyle

hurriyet
0

Elbise fotoğrafının kahverengi ve mavi piksellerden oluştuğunu söyleyen  bilim adamları  , görüş farklılığının , iç ortam ve dış ortam ışığını işleme alışkanlığına bağlı olarak , beynin ışık süzgecinden kaynaklandığını belirtti.

The Mirror ın haberine göre; araştırmacılar , söz konusu  elbisenin  , renk algısı konusunda şimdiye dek belgelenen en dramatik örnek olduğu görüşünde.

Konuya ilişkin 300 ü elbiseyi ilk kez gören 1400 kişiyle yapılan bir çalışma , insanların elbiseyi mavi-siyah , altın sarısı-beyaz ve daha küçük bir kitlenin de mavi-kahverengi gördüğünü ortaya koyuyor.

Massaschussetts Institute of Technology den Nörolog Dr. Bevil Conway , çizgileri altın sarısı-beyaz olarak görenlerin gün ışığına daha fazla uyum sağladıklarını , mavi-siyah görenlerin ise iç ortam ışığına alışkın olduklarını söyledi. Kahve rengi-mavi görenler ise bu ikisinin arasında bir yere düşenler.

Konuya ilişkin Almanya daki Bradford ve Giessen üniversitelerinden psikologlar da bir araştırma yürüttü. Buna göre ise renk karmaşasının nedeni , parlaklık ve günışıklarının geometrik yeri.

Nevada Üniversitesi nden Dr. Michael Webster ın öncülüğünde yürütülen bir ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 5 =