"2013 yılı itibarıyla dünyada tarım ilacı tüketim miktarı 5 milyon tona , harcanan para ise 45 milyar dolara ulaşırken , Türkiye’de ise tüketim 38 bin ton , harcanan para ise 600 milyon dolar oldu"

haber7
0

Türkiye  Biyolojik   Mücadele   Derneği   Başkanı  Prof. Dr. Nedim  Uygun  , 2013 yılında dünyada tarım ilacı tüketimin 5 milyon ton , Türkiye’de ise 38 bin ton olduğunu belirterek , fazla kullanımın ilacın etki mekanizmasını , zararlının ve hastalığın döneminin iyi bilinmemesinden kaynaklandığını söyledi.

Uygun , Mersin in  Erdemli  ilçesindeki Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü nde düzenlenen "Bilinçli ve çevre dostu tarımsal uygulamaların ülke tarımı ve insan sağlığı açısından önemi" konulu panelde , güvenli tarım ürünlerinin üretiminde  Biyolojik  mücadelenin çok önemli olduğunu anlattı.

Tarımda ana amacın , birim alandan verimli , kaliteli ve sağlıklı ürün almak olduğunun altını çizen  Uygun  , şöyle devam etti:

"Hastalıklara , zararlılara ve yabancı otlara karşı bilinçli bir  Mücadele  yapmadığınız sürece üründe önemli kayıplar meydana geliyor. Bu kayıpların dünya ortalaması yüzde 23-25 civarında. 2013 yılı itibarıyla dünyada tarım ilacı tüketim miktarı 5 milyon tona , harcanan para ise 45 milyar dolara ulaşırken Türkiye’de ise tüketim 38 bin ton , harcanan para ise 600 milyon dolar oldu. Bu kadar fazla ilaç kullanımı ilacın etki mekanizmasını , zararlının ve hastalığın dönemini iyi bilmemeden kaynaklanıyor. Dünyaya bakıldığında tarımsal ilaç fazla kullanılıyor ancak bizdeki ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 8 =