Van ve Hakkari deki  itaatsizlik  sona erdi

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ile Demokratik Toplum Kongresi nin (DTK) sivil  itaatsizlik  eylemi adı altında ,  Van  ve  Hakkari  de yapılan oturma eylemleri olaysız  sona  erdi.

haber7
0

 Van da öğle saatlerinde beş farklı noktadan gelerek Beşyol mevkisinde toplanan ve aralarında BDP  Van  Milletvekilleri Özdal Üçer ile Fatma Kurtulan ve Belediye Başkanı Bekir Kaya nın da yer aldığı grup , 16.00 a kadar oturma eylemi yaptı.

Grup , oturma eyleminin ardından olaysız şekilde dağıldı.

Hakkari Belediye Başkanlığı önünde öğle saatlerinde başlayan oturma eylemi de saat 16.00 da  sona  erdi.

-MUŞ-

Muş un Bulanık ilçesinde eylem kapsamında kurulacak çadırın yeri konusunda çıkan anlaşmazlık , ilçe esnafının devreye girmesiyle aşıldı.

Bulanık Kaymakamlığınca gösterilen BDP İlçe Başkanlığı binası önüne çadır kurmak istemeyen eylemciler , devlet hastanesi ve kaymakamlık binasının bulunduğu yolu trafiğe kapattı. İnsan Hakları Parkı na çadır kurmak istediklerini söyleyen eylemcilerle , kaymakam arasında tartışma yaşandı.

Bunun üzerine devreye giren , Bulanık Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi Başkanı Yakup Kaya tarafları uzlaştırmaya çalıştı.

Göstericiler ile polis arasında çıkan olaylarda daha çok esnafın zarar gördüğünü belirten Kaya , eylemcilere kaymakamlıkça gösterilen yere çadır kurmalarını tavsiye etti.

Kaya ve beraberindeki esnafın çabaları sonuç verdi ve çadır , partinin ilçe başkanlığı önüne kuruldu.

-SİLOPİ-

Şırnak ın Silopi ilçesinde eyleme destek vermek amacıyla aralarında BDP li Şırnak Belediye Başkanı Ramazan Uysal , Silopi Belediye Başkanı Emin Toğurlu ile BDP li yöneticilerin bulunduğu grup , Habur yolunu trafiğe kapatarak oturma eylemi yaptı.

BDP Şırnak İl Başkanı Abit İke nin konuşmasının ardından eyleme son veren grup sessizce dağıldı.


Paylas
Yorum Yaz
2 + 5 =