quot;Sınırı Aşan Yaşamlar Projesi" kapsamında Fethiye'ye gelen  Avrupalı   gençler  , Çalış  kuş  Cenneti'nde arazi çalışması yaptı.

haber7
0

Fethiye Turizm , Tanıtım , Eğitim , Kültür ve Çevre Vakfınca (FETAV) yürütülen "Sınırı Aşan Yaşamlar Projesi" , Türkiye , İtalya , Hırvatistan ve Bulgaristan dan 24 genci  Fethiye  de buluşturdu.

Proje kapsamında ilçeye gelen gençler , 220 den fazla  kuş  türünün bulunduğu  Çalış Kuş Cenneti  nde arazi çalışması yaptı. Teleskop ve dürbünlerle sulak alandaki kuşları izleyen gençler , yetkililerden türlerle ilgili bilgi aldı.

Proje Koordinatörü Gülbahar Edik Kayhan , gazetecilere yaptığı açıklamada , gençlere  kuş  türlerini tanıttıklarını , ayrıca arazide elde ettikleri bilgileri gün sonunda değerlendirdiklerini anlattı. Proje sonunda bir  kuş  gözlem topluluğu kurmak istediklerini anlatan Kayhan , şöyle konuştu:

"Çalış  kuş  Cenneti nde 220 nin üzerinde  kuş  türü tespit edildi. Bu alan fazla iyi kullanılmadığı için kuşların yaşam alanı daraltılmış. Bu nedenle kuşlar tehdit altında. Burada bulunan türlerin neredeyse yüzde 90 ı , Dünya Doğayı Koruma Birliğinin kırmızı listesinde yer alıyor. Nesli tükenme tehdidi altında bulunan birkaç tür de bu alanda bulunuyor."

"Evde beslemektense gözlemek daha iyi"

İstanbul  kuş  Gözlem Topluluğu üyesi Dilek Şahin ise  Çalış Kuş Cenneti  nde çevredeki insan baskısı yüzünden çok fazla  kuş  göremediklerini dile getirdi. Evde  kuş  beslemektense sulak alanlarda kuşları izlemenin daha faydalı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 3 =