Sorgun  Ziraat Odası Başkanı Tuzlacık:

haber7
0

Yozgat’ın  Sorgun  ilçesinde sabahın erken saatlerinde başlayan  kar yağışı  ve soğuk hava , çiçek açan kayısı , erik , elma ve armut ağaçlarının yanı sıra ekimi yapılan  şeker  pancarını da etkiledi.

Kar yağışı dolayısıyla hava sıcaklığının hissedilir derecede düştüğü ilçede , yüksek kesimlerde kar kalınlığı da 5 santimetreye ulaştı.

Sorgun Ziraat Odası Başkanı Hacı Tuzlacık , AA muhabirine yaptığı açıklamada , son 2 gündür yaşanan soğuk havanın bitkilere zarar verdiğini söyledi.

Soğuk hava ve  kar yağışı  dolayısıyla don olayının yaşanması durumunda bütün ürünlerin etkileneceğini anlatan Tuzlacık , "Bölgemizde son iki günde görülen düşük sıcaklıklar neticesinde bitkisel ürünlerin büyük bir kısmı zarar görmüş durumda. Özellikle bu gece ve yarın gece beklenilen düşük sıcaklıklar ve don olayı bu ürünlerin daha fazla zarar görmesine neden olacak. Bölgemizde yoğun bir şekilde ekimi yapılan  şeker   pancarı  , bu zarardan en çok etkilenen ürün oldu" diye konuştu.

Oda olarak zarar tespiti yapmaya çalıştıklarını anlatan Tuzlacık , "Olumsuz hava koşullarının  şeker  pancarına verdiği zarar büyükse , ekilen ürünler sökülüp , yeniden ekim yapılacaktır. Bunun yanı sıra mevsim itibariyle çiçek açmış meyve ağaçları da don zararından etkilenmiş durumda" dedi.

Tuzlacık , çiçek ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 9 =