Doku Umarov'un son halefi de öldürüldü

Rus güvenlik güçlerinin Dağıstan’da düzenledikleri operasyonda "Kafkas Emirliği" hareketinin komutanı Ali Ashab Kebekov öldürüldü.

haber7
0

Kebekov ,  Doku   Umarov  un geçtiğimiz yıl öldürülmesi sonrası liderliğe yükselmişti.

Rusya Ulusal Terörle Mücadele Komitesi nden yapılan açıklamada , Dağıstan ın Buynaksk bölgesinde güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonda 5 militanın öldürüldüğü belirtildi. 

Çeçenistan ve Dağıstan da ayrılıkçı "Kafkas Emirliği" grubuna yönelik askeri operasyonda , 4 militanla birlikte "Şeyh Ali Ebu Muhammed" olarak bilinen 43 yaşındaki Ali Ashab Kebekov da öldürüldü. 

Çeçen kaynaklar da , "Kafkas Emirliği" komutanı Ali Ashab Kebekov un öldürüldüğünü doğruladı.

"Kafkas Emirliği" tüm Kuzey Kafkasya da İslam devleti kurmayı amaçlıyor. Grubun daha önceki lideri  Doku   Umarov  da geçtiğimiz yıl öldürülmüştü. 

"Kafkas Emirliği hareketi 2010’da Moskova metrosunu hedef alan ve 39 kişinin öldüğü intihar saldırısının da aralarında bulunduğu çok sayıda saldırıyı üstlenmişti.

ALİ ASHAB KEBEKOV KİMDİR? 

Rusya ya bağlık Dağıstan bölgesindeki Şamilski ilçesinde 1972 yılında doğan Ali Ashab Kebekov ,  Doku   Umarov  un geçtiğimiz yıl öldürülmesi sonrası "Kafkas Emirliği" hareketinin lideri oldu.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 9 =