Öğrencilerin Kiraz ı 2,5 liralık elektrik yakacak

 Öğrencilerin  yapımını sürdürdüğü elektrikli  elektrikli otomobil  "Kiraz"ın , 100 kilometrede sadece 2 ,5  liralık   elektrik  harcaması bekleniyor.

haber7
0

Namık Kemal Üniversitesi nde kurulan "Güneşinoğlu" ekibinin tasarladığı  elektrikli otomobil  , mayıs ayının sonunda tamamlanarak , Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) , ağustos ayında düzenleyeceği yarışlara katılacak.

NKÜ Biyosistem Mühendisliği Öğretim Üyesi ve Güneşinoğlu ekibinin koordinatörü Doç. Dr. İlker Hüseyin Çelen , AA muhabirine yaptığı açıklamada , ekibi 2012 de kurduklarını ve üniversitedeki farklı bölüm ve bilim dallarından bu işe ilgi duyan kişilerin bir araya geldiğini söyledi.

Ekiple Ar-Ge çalışmalarına başladıklarını , güneş arabası , elektrikli araba , tarımsal robotlar konusunda bir takım çalışmalar yürüttüklerini belirten Çelen , gelecek dönemlerde dünyada elektrikli araba teknolojilerinin yaygınlaşacağını , bu nedenle duruma hazırlıklı olmak gerektiğini vurguladı.

Daha önce güneş enerjili araba yaptıklarını ve TÜBİTAK ın yarışmalarına katıldıklarını ifade eden Çelen , şöyle konuştu:

"Bu yaptığımız 3. araba. Tabii TÜBİTAK güneş enerjili araçları bırakıp yerine  elektrik  enerjisiyle çalışan arabalar yarışına başlayınca biz de projeyi değiştirdik ve elektrikli araba yapmaya başladık. Bu 3. yılımız. İlk zamanki tecrübesizliğin üzerine artık yetişmiş bir insan topluluğu olduk. Bizim bu yıl yaptığımız elektrikli ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 2 =