Kilolu kadınlar tehlike altında

Kadınların özellikle  menopoz  dönemi ile birlikte kalp sağlıklarına iki kat özen göstermesi gerekiyor.

haber7
0

Beslenme alışkanlıklarının değişmesiyle artan obezite sorunu , sigara tüketiminin artması , yaş ve kilo artışıyla yaygınlaşan diyabet hastalığı son yıllarda  kadınlar  arasında kalp hastalıklarının daha sık görülmesine neden oluyor.

Prof. Dr. Cem Yorgancıoğlu , kadınlarda kalp hastalıklarının nedenleri ve korunma yolları hakkında bilgi verdi. 

50 yaşın üzerinde damar sertliğine dikkat

Damar sertliği ve koroner arter hastalıklarının son yıllarda kadınlarda görülme sıklığının artmasının başlıca sebebi ortalama yaşam süresinin uzamasıdır. Bu durum  menopoz  sonrası dönemde görülen damar sertliğinin ve buna bağlı olarak ortaya çıkan kalp hastalıklarının görülme sıklığını da artırmaktadır. Kadınlarda yaşa bağlı olarak gelişen damar sertliğinde menopozun tetikleyici bir etkisi yoktur.

Menopoz öncesi dönemde damar sertliğinin daha az görülmesinin sebebi östrojen hormonunun damar sertliğinin ortaya çıkmasını engelleyici etkisidir. Menopozla beraber bu koruyucu etki ortadan kalktığında  damar sertliği  teşekkülü artmaktadır. Bu nedenle 50 yaşın üzerindeki  kadınlar   damar sertliği  açısından daha yüksek risk altındadır. 

Kadınlarda sık görülen bir diğer  kalp rahatsızlığı  mitral kapak esnemesi olarak bilinen mitral kapak prolapsusu”dur. Mitral kapağın yapısal olarak gevşek olduğu bu durumda bazen kapakta kaçak ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 3 =