NATO da Türkiye-Fransa çekişmesi

Alman "Die Welt" gazetesi , Türkiye nin Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ye öfkelendiği için  NATO  nun Libya ya müdahalesini bloke ettiğini öne sürdü. Gazeteye göre Türkiye nin bu tavrının nedeni..

haber7
0

Gazetenin internet sayfası olan "weltonline"daki haberde , diplomatik çevrelerden edinilen bilgilere göre , Türk hükümetinin , Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ı Cumartesi günü Paris te düzenlenen Libya zirvesine davet etmediği için Sarkozy ye öfke duyduğu ileri sürüldü.

Haberde , Libya lideri Muammer Kaddafi ye bağlı hedeflere şu ana kadar en fazla saldırıyı düzenleyen ABD nin , operasyonları desteklemeye devam etmeye hazır olduğu , ancak liderlik rolünü başka bir ülkeye devretmek istediği , Türkiye nin de bu rolü Fransa nın üstlenmesine karşı çıktığı kaydedildi.

NATO Konseyi nin dün akşam Brüksel de sadece Libya ya silah ambargosu uygulanması konusunda görüş birliği sağladığı hatırlatılan haberde , diğer tüm adımların şu an Türkiye tarafından önlendiği iddia edildi.

Türkiye nin ayrıca Arap dünyasındaki imajını kaybetmekten çekindiği ve sivillerin daha iyi bir şekilde korunmasının sağlanmasını istediği belirtilen haberde , Türk hükümetinin onayı olmadan  NATO  nun Libya harekatında ne başkomutanlık rolünü üstlenebileceğine , ne de Libya üzerindeki uçuş yasağını denetleyebileceğine işaret edildi.

Brüksel deki diplomatların , bu çekişmenin yakın bir zamanda çözüme kavuşturulabileceği konusunda iyimser olmadığı da kaydedildi.

AA


Paylas
Yorum Yaz
9 + 8 =