Sağlar a veto CHP de sıkıntıya yol açtı

Eski bakanlardan Fikri  Sağlar  ın  CHP  ye üyeliğinin kabul edilmemesi , partide tartışmaya sebep oldu.

phphaberci
0

Ergenekon davasına verdiği destekle bilinen  Sağlar  , önceki gün yaptığı açıklamada , "Dava sürecine destek verdiğim için alınmadıysam bunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum." ifadelerini kullandı.  Sağlar  ın bu açıklamaları , gözleri üyelik başvurularının değerlendirildiği Parti Meclisi (PM) toplantısına çevirdi.

KILIÇDAROĞLU TOPLANTIYA KATILMADI

Zaman dan Hüseyin Keleş in haberine göre ,  CHP  Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu nun katılmadığı toplantıya Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum başkanlık etmişti. Batum un ,  Sağlar  ın partiye girişine muhalefet ettiği öğrenildi. İddiaya göre Batum un yanı sıra parti sözcüsü Bihlun Tamaylıgil de Deniz Baykal a muhalefetinden dolayı  Sağlar  a karşı çıktı.  Sağlar  ın  veto  yemesi , Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin tarafından tepkiyle karşılandı. Ergenekon davası kapsamında yargılanan isimlerin partiden üyeliğine karşı olan Tekin in , yakın çevresine özellikle Mehmet Haberal ın partiye alınıp , parti çatısı altında uzun yıllar siyaset yapmış olan Fikri  Sağlar  a dönüş yolunun kapatılmasının doğru olmadığını aktardığı belirtiliyor. Tekin in , Ergenekon la bağlantılı kişilerin aday listelerinde yer bulmasının da partinin oy oranında düşüşe sebep olabileceği kaygısını ilettiği ifade ediliyor. Fikri  Sağlar  ın da Tekin in yakın çevresine , "Beni Süheyl Batum ve Bihlun Tamaylıgil engelledi. Çünkü Ergenekon dava sürecine , darbelere karşı olduğum için destek verdim." dediği ileri sürüldü.

MOĞULTAY PARTİYE KABUL EDİLİYOR DA SAĞLAR NEDEN EDİLMİYOR

Zaman a konuşan Tekin e yakın bir isim  Sağlar  a vetoyla ilgili şunları dile getirdi: "Eğer Mehmet Moğultay partiye kabul ediliyorsa Fikri  Sağlar  ve Gürbüz Çapan neden kabul edilmiyor çok merak ediyorum. Aldığım bilgiye göre Süheyl Bey muhalefet etmiş  Sağlar  ın ismine. Zaten oylama sırasında da Batum oturum başkanlığı yapıyordu.  Sağlar  ın oylaması sırasında da tantana yaşanmış."


Paylas
Yorum Yaz
3 + 3 =