TÜSODER Genel Başkan Yardımcısı ve Finans Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Berk: - "Son altı yılın en düşük seviyesine inen ve özellikle geçen ay 90 ,87 olan Genel Ekonomik Durum Beklentisi Endeksi'nin yüzde 5 azalarak 86 ,30'a dü

haber7
0

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkan Yardımcısı ve Finans Komisyonu Başkanı  Prof. Dr. Niyazi Berk  ,  Tüketici   Güven   Endeksi  nin azalmasına ilişkin , "Son altı yılın en düşük seviyesine inen ve özellikle geçen ay 90 ,87 olan Genel Ekonomik Durum Beklentisi  Endeksi  nin yüzde 5 azalarak 86 ,30 a düşmüş olması , tüketicilerin son dönemde yaşanan küresel ve ulusal ölçekteki ekonomik çalkantılardan olumsuz etkilendiğini göstermektedir" dedi.

Berk , AA muhabirine yaptığı açıklamada ,  Tüketici   Güven   Endeksi  nin mart ayında , bir önceki aya göre yüzde 5 ,4 azaldığını , şubatta 68 ,06 olan endeksin , martta 64 ,39 a gerilediğini anımsattı.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı verilerde dikkat çekici ve  Tüketici   Güven   Endeksi  ni olumsuz etkileyen parametreler bulunduğuna işaret eden Berk , "Son altı yılın en düşük seviyesine inen ve özellikle geçen ay 90 ,87 olan Genel Ekonomik Durum Beklentisi  Endeksi  nin yüzde 5 azalarak 86 ,30 a düşmüş olması , tüketicilerin son dönemde yaşanan küresel ve ulusal ölçekteki ekonomik çalkantılardan olumsuz etkilendiğini göstermektedir" diye konuştu.

Berk , bu düşüşün , gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısında şubat ayına kıyasla ciddi  azalma  olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Bir ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 2 =