Hayat   Sende   Gençlik   Akademisi   Başkan   Yardımcısı  Ayşe  Tek  , "Devlet korumasında bulunan tüm çocukların öncelikle başvuru ve hak arama mekanizmalarına erişimlerinin sağlanmasını , şiddet gören çocukların

haber7
0

Tek ,  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı  önünde yaptığı açıklamada , Elazığ da Harput Bakım ve Sosyal Rehabilitasyon Merkezinde çocuk istismarı ve ihmali olaylarının yaşandığını hatırlatarak , çocukların toplumdan , şehirden ve denetimden uzak yaşadığı kurumlarda olumsuzluklarla karşı karşıya kaldığını savundu.

Çocuğa karşı şiddetin hiç bir şekilde kabul edilemeyeceğini dile getiren  Tek  , "Devlet korumasında bulunan tüm çocukların öncelikle başvuru ve hak arama mekanizmalarına erişimlerinin sağlanmasını , şiddet gören çocukların zararlarının bütüncül olarak tazmin edilmesini istiyoruz. Ailelerin ekonomik yoksulluğu gibi kamu kurum ve kuruluşlarının destekleriyle çözülebilecek sosyo ekonomik ve psikososyal problemlerin kalıcı ve yapıcı şekilde çözülmesi sağlanarak kurum bakımına çocukların alınmasının son çare olmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

Tek , ihmal ve istismar gibi nedenlerle biyolojik ailesinin yanına döndürülemeyecek çocuklar için aile temelli hizmetler başta olmak üzere alternatif bakım modellerinin niteliğinin ve ulaşılabilirliğinin artırılmasının sağlanması gerektiğini ifade etti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının internet sitesine Çocuğa Karşı Şiddetin Önlenmesi Formu ile çocukların aldıkları hizmetlerle ilgili sorunları doğrudan Denetim Hizmetleri Başkanlığına ve ombudsmana ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 5 =