DİN İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı , ilişki ile gebeliğin mümkün olmadığı durumlarda başvurulan  Taşıyıcı  anneliğin İslam dini açısından uygun olmadığını; nikahlı olmayan kişiler arasında başlayıp sonuçlamayan tüp bebek uygulamasının , insanlık duyguların

hurriyet
0

Diyanet İşleri Başkanlığı na ait ,  fetva  mercii olarak işlev gören , ‘Dini Soruları Cevaplandırma Platformu na , ‘Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak caiz midir? sorusu yöneltildi.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı , bu konuda 5 Ocak 2012 tarihinde kadın veya erkekteki ‘bir kusur nedeniyle , ‘Tabii ilişkiyle gebeliğin gerçekleşmesinin mümkün olmadığı durumlarla ilgili karar verdiğini hatırlattı. Bu kararda , "Döllendirilecek yumurta ve sperm , her ikisinin de nikahlı eşlere ait olması , yani bunlardan herhangi biri yabancıya ait olmaması; Döllenmiş olan yumurta , başka bir kadının rahminde değil de yumurtanın sahibi olan eşin rahminde gelişmesi; Bu işlemin , gerek anne , babanın; gerek doğacak çocuğun maddi , ruhi ve akli sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisinin olmayacağı tıbben sabit olmak şartıyla tüp bebek yöntemine başvurmakta bir sakınca yoktur" denildiği belirtildi. Bu konuda verilen fetvanın sonunda , şu ifadeler yer aldı:

"Fiilen nikahlı olmayan kişiler arasında başlayıp sonuçlamayan tüp bebek uygulaması , insanlık duygularını rencide etmesi ve  zina  unsurlarını taşıması sebebiyle caiz değildir."

"İÇİLMESİ HARAM ALKOL TEMİZLİK MADDESİ OLARAK ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 4 =