Hücre , doku ve organ nakillerinde immünolojik testlerin yapıldığı İzmir'deki  Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi  Doku Tipi Laboratuvarı , EFI akreditasyonu alarak  uluslararası  tanınırlık kazandı

haber7
0

Hücre , doku ve organ nakillerinde immünolojik testlerin yapıldığı İzmir deki  Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi  Doku Tipi Laboratuvarı , European Federation for Immunogenetic (EFI) akreditasyonu alarak  uluslararası  tanınırlık kazandı.

İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği nden yapılan açıklamaya göre , böbrek , karaciğer , ince bağırsak , kalp , akciğer ve kök hücre nakilleri ile ilgili tüm testler ve kemik iliği bankası donör kaydı yapan  Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi  Doku Tipi Laboratuvarı EFI akreditasyonu almaya hak kazandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Doku Tipleme Laboratuvarı Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. İbrahim Pirim , merkezi Hollanda’da bulunan ve tüm Avrupa’da organ nakli yapan 250 ye yakın merkezin EFI akreditasyonuna sahip olduğunu kaydetti.

EFI akreditasyonu için bazı kriterlerin zorunlu olduğunu vurgulayan Pirim , şu bilgileri verdi:

"Burada yapılan her bir testle ilgili bize yılda 10 numune gönderdiler , biz numuneleri test edip sonuçlarını kayda geçirerek yorumladıktan sonra tekrar gönderdik. Yaptığımız testlerde yüzde 85 in üzerinde başarılı bulunduğumuz için  akreditasyon  başvurumuz kabul edildi. Daha sonra yurt dışından gelen bir ekip , fiziki mekan ve kullandığımız cihazları yerinde denetleyerek eksikliklerin tespit edilip düzeltilmesi yönünde rapor yazdı.

Kontrol için gelen ekip , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 5 =