13 yıldır aranan Aslıtürk İstanbul da

1998 yılından bu yana araran ve 2000 yılında hakkında iade talebi bulunan iş adamı Orhan  Aslıtürk  , İngiliz Westminster Asliye Hukuk Mahkemesinin aldığı Türkiye ye iade kararı çerçevesinde Türkiye ye getirildi.

haber7
0

Aslıtürk , Interpol görevleri tarafından Türk Hava Yollarının (THY) tarifeli uçağıyla Londra Heathrow Havalimanı ndan saat 22.45 te  İstanbul  Atatürk Havalimanı na getirildi.

Elleri kelepçeli olarak apronda bekleyen polis aracına alınan Aslıtürk , daha sonra Dış Hatlar Geliş Terminali nde bulunan Pasaport Kontrol Büro Amirliğine götürülerek , giriş işlemleri yapıldı.

Aslıtürk , basın mensuplarının sorularını yanıtsız bıraktı.

-1998 DEN BERİ ARANIYORDU-

1998 yılından bu yana  aranan  ve 2000 den beri hakkında iade talebi bulunan Aslıtürk ün , yurt dışında bulunduğu dönemde Türkiye de hakkındaki soruşturmalar devam etti.

Aslıtürk e , başta  İstanbul  daki çeşitli adliyelerde olmak üzere değişik illerde Vergi Usul Kanunu na muhalefet etmek , sahtecilik , Kaçakçılığın Men ve Takibine Dair Kanun a muhalefet etmek , emniyeti suiistimal gibi suçlardan açılan davalar açıldı.

Yurt dışına 1998 de çıkan Orhan Aslıtürk , 24 Ekim 2001 de ABD ye giriş yapmak isterken Miami Havaalanı nda hakkındaki difüzyon araması denilen kırmızı bültenden önceki arama safhası kapsamında gözaltına alındı. Türk adli makamları Orhan Aslıtürk ün iadesi için gerekli dosyaları hazırladıkları sırada Aslıtürk ün ABD den ayrıldığı belirlendi.

Orhan Aslıtürk , 2008 de İspanya nın Malaga şehrinde yakalandı. Adalet Bakanlığı , Aslıtürk ün Türkiye ye iadesi için gerekli işlemleri başlattı ancak hakkındaki suçlamalar zaman aşımına uğradığı gerekçesiyle iade gerçekleşmedi.

Son olarak İngiltere de olduğu tespit edilen Orhan Aslıtürk , Türkiye nin iade talebi üzerine geçen yıl Nisan ayından Aralık ayına kadar Londra daki Wandsworth Cezaevinde tutuldu , Aralık ayı sonunda ise tutuksuz yargılanmak üzere şartlı tahliye edildi.

İngiliz Westminster Asliye Hukuk Mahkemesi , İngiliz İçişleri Bakanlığının da onayıyla geçen ay Orhan Aslıtürk ün Türkiye ye iadesine karar verdi.

Aslıtürk hakkında Türkiye de açılan davaların bazılarının zaman aşımına uğradığı , bazılarının ise zaman aşımına yaklaştığı belirtiliyor.

Orhan Aslıtürk ün ,  İstanbul  1. Ağır Ceza Mahkemesince hakkında verilen karar doğrultusunda yargılanması bekleniyor.

-ORHAN ASLITÜRK KİMDİR-

Orhan Aslıtürk adı ilk olarak , dönemin Şişli Belediye Başkanı Gülay Çokay ile 26 Eylül 1997 de evlenince kamuoyu tarafından duyuldu. Orhan Aslıtürk hakkında , naylon fatura ile hayali ihracat yaptığı iddiaları ortaya atıldı.

Aslıtürk 6 Eylül 1998 de yasa dışı yollardan yurt dışına para kaçıracağı iddiasıyla gözaltına alındı. Sevk edildiği Beykoz Cumhuriyet Savcılığınca serbest bırakılan Aslıtürk , Şişli Belediyesinde yolsuzluk yaptığı iddialarıyla gündeme gelen eşi Gülay Çokay ile 1998 yılında yurt dışına çıktı ve bir daha da dönmedi.

Gülay Çokay , avukatı aracılığıyla 5 Eylül 2001 de Şişli Asliye Hukuk Mahkemesine başvurarak , şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açtı. Mahkeme 4 Ekim 2001 de çiftin boşanmasına karar verdi.


Paylas
Yorum Yaz
6 + 6 =